Bilim & Teknik

Güneş Sistemi'nin sınırı görüntülendi iddiası!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'nın uzay aracı New Horizons'ın Güneş Sistemi'nin sınırını görüntülediği iddia edildi.


Evrenin sınırını bulmak insanlığın en önemli meraklarından biri. Bu konuda birçok araştırma yapılıyor ve kainatın sınırının neresi olduğunu bulunmaya çalışılıyor. Ortaya atılan bir iddiaya göre ise evrenin olmasa da Güneş Sistemi'nin sınırı bulunmuş olabilir.

Güneş Sistemi'nin sınırı görüntülendi iddiası!

Science News'da yer alan habere göre, New Horizons'ın üzerinde bulunan uzay cisimlerinin atmosferini inceleyen morötesi teleskop Alice, Güneş Sistemi'nin kıyısından geldiği sanılan morötesi bir parıltı tespit etti. Güneybatı Araştırma Enstitüsünden (SwRI) bilim adamı ve New Horizons uzay aracı ekibinden Leslie Young, yaptığı açıklamada, Alice aracılığıyla ulaşan görüntülerde Güneş Sistemi'ni galaksiden ayıran sınırdan geldiği sanılan morötesi bir parıltının görülebildiğini aktardı.

SwRI'dan bilim adamı Randy Gladstone, New Horizons'ın 2007-2017 yıllarında morötesi gökyüzünü 7 kez taradığını belirterek, Güneş Sistemi'nin sınırından geldiği sanılan ışığın galaksinin derinliklerinde bilinmeyen başka bir kaynaktan da gelmiş olabileceğine işaret etti.

New Horizons uzay aracının morötesi ışınlar için gökyüzünü yılda iki kez tarayacağı kaydedildi. Araştırmanın sonuçları "Geophysical Research Letters" dergisinde yayımlandı.

Yorumlar
Mustafa Akdağ
Güneş Sistemi, Satürn ile sona etmektedir.Uranüs, Neptün ve Halley Kuyruklu Yıldızı, Dış merkezlidir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.