Bilim & Teknik

Hayabusa 2'den ilk görüntüler geldi

Japonya tarafından geliştirilen ve Ryugu asteroidine inen Hayabusa 2 uzay aracından ilk görüntüler paylaşıldı.

Hayabusa 2'den ilk görüntüler geldi

Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA tarafından, Twitter hesabında yapılan paylaşımda "Gezginci 1A" ve "Gezginci 1B" adı verilen araçların, yer çekimi kuvvetinin zayıf olduğu Ryugu'nun yüzeyine başarılı bir şekilde indiğini duyurdu. JAXA ayrıca, Twitter'dan 2 gezginci aracın bir kilometre genişliğindeki Ryugu'nun yüzeyinden çektiği fotoğrafları da paylaştı.

Asteroide inen uzay aracından ilk görüntüler geldi

Ryugu'ya 3,5 yıllık yolculuğun ardından haziran ayında ulaşan Hayabusa 2'nin, çalışmalarını tamamlayarak aldığı numunelerle 2020'nin sonlarında dünyaya dönmesi öngörülüyor. Hayabusa 2'nin ilkel bir tür astreoid olan Ryugu'dan topladığı numunelerden Güneş Sistemi'nin oluşumuyla ilgili ipuçlarına ulaşılması hedefleniyor.

Hayabusa 2'den ilk görüntüler geldi - Resim : 1

Hayabusa 2 2014 yılında uzaya gönderildi

2014 yılında Japonya'nın güneyindeki Tanegaşima Uzay Merkezi'nden fırlatılan Hayabusa 2, altı yıl sürecek yolculuğun ardından 2018'in ortalarında Mars yakınlarındaki asteroide ulaşacağı öngörülüyordu. 18 ay boyunca asteroidi inceleyecek Hayabusa 2, bir krater açarak kaya örnekleri toplayacak ve 2020'de Dünya'ya dönecek.

Hayabusa 2'den ilk görüntüler geldi - Resim : 2

Asteroitten alınacak parçaların, Güneş Sistemi'nin doğuşu ve evrimiyle ilgili bilgi sağlaması bekleniyor. Japon Uzay Ajansı, yaklaşık 600 kilogram ağırlığındaki Hayabusa-2 uzay aracının sağlayacağı verilerin Dünya'nın ve deniz suyunun oluşumu konusunda birçok soruya yanıt vereceğini umuyor. Japonya'nın daha önce uzaya gönderdiği Hayabusa, bir asteroidin yüzeyinden örnek topladıktan sonra 2010'da Dünya'ya geri dönmüştü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.