Bilim & Teknik

İran maymunları uzaya gönderiyor!

İran’ın uzay araştırmalarında maymunlar kullanılıyor


Fargam isimli maymun, İran’ın çalışmaları altında ikinci kez başarılı bir şekilde uzaya gönderilip geri getirildi. Araştırma enstitüsü IRNA’nın bir sonraki hedefinde insanları göndermek var. Uzay aracı sıvı yakıtla çalışıyor ve Pajohesh isimli uzay aracıyla giden maymunun yolculuğu 15 dakika sürdü.

 

15 dakikada 72 mil alarak uzaya ulaştı. Dünyadan çıkış ve geri gelişine kadar tüm verileri incelendi. Artık insanların da gönderilmesinin uygun olabileceği savunuluyor.

1387075374_monkeyeyes1of1largevergemediumlandscape.jpg

İran’ın başbakanı Hassan Rouhanni bilim adamlarına İran adına teşekkürlerini iletti. Ayrıca İran’ın diyanet işleri bakanının Twitter’da aşağıdaki yorumu paylaştığı belirtildi. Twit’te “2. maymun da uzaya başarılı bir şekilde gönderilip İran’a geri getirildi. Liderleri, bilim adamlarını ve çalışanları tebrik ediyorum“ ifadesi yer aldı.

1387075383_adsiz.jpg

 

İran ilk maymunu Ocak ayında göndermişti. İran’ın bu başarısı yöneticilerin de yüzünü güldürdü. Ayrıca bu başarının ardından NASA’nın İran’la dalga geçtiği haberleri yayıldı. ABD bu konuya “ne maymunu ne de bir fırlatılmayı gördük” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.