Bilim & Teknik

ISS'de yaşayacak ilk siyahi kadın olacak!

havacılık mühendisi ve CIA teknik istihbarat subayı olan Jeanette Epps, ISS'de yaşayacak ilk siyahi kadın olacak!

ISS'de yaşayacak ilk siyahi kadın olacak!

NASA astronotu Jeanette Epps, bir ilke imza atarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzun süreli yaşayan ve çalışan ilk siyah kadın astronot olma yolunda!

ISS'de yaşayacak ilk siyahi kadın oldu!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), astronotu Jeanette Epps'in bu hafta Boeing CST-100 Starliner uzay aracının mürettebatına katıldığını duyurdu. Daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilmesi planlanan ancak görevden alınan NASA astronotu Jeanette Epps, bir ilke imza atarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzun süreli yaşayan ve çalışan ilk siyahi kadın astronot olacak.

NASA, Jeanette Epps’in, diğer astronotlar Sunita Williams ve Josh Cassada ile birlikte görev alacağını ve ISS'de yaklaşık olarak 6 ay yaşayacak olduğunu belirtti.

ISS'de yaşayacak ilk siyahi kadın olacak! - Resim : 1

NASA’nın yapmış olduğu bu açıklamanın ardından Epps bir video yayınladı ve yayınlamış olduğu videoda "İkisi de birlikte çalışmak için harika insanlar, bu nedenle görevi dört gözle bekliyorum" ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Epps, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzun süreli yaşayan ve çalışan ilk siyah kadın astronot olarak bir ilke imza atmış olacak. Aslında 1992 yılında astronot Mae Jemison, uzaydaki ilk siyahi kadın olmuştu. Mekik montaj uçuşları sırasında ISS’i altı Afrikalı Amerikalı astronot ziyaret etti, ancak hiçbiri uzun süreli mürettebat üyesi olarak istasyonda yer almadı.

Jeanette Epps kimdir?

Amerikan havacılık mühendisi ve NASA astronotu olan Jeanette Epps, LeMoyne College'dan fizik alanında lisans mezunu oldu. Maryland Üniversitesi, College Park'tan, fen alanında yüksek lisans ve havacılık mühendisliği alanında doktora derecesine sahip olan Jeanette Epps, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) için yedi yıl teknik istihbarat subayı olarak çalıştı. 2009 yılında ise astronot sınıfına seçildi ve 2011 yılında mezun oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.