Jeofizik Yüksek Mühendisi İstanbul depreminin yılını verdi! Bu tarihe dikkat!

Şu sıralar Türkiye’nin en önemli gündemlerinden birisi de deprem. Elbette deprem denildiğinde akla gelen ilk şeylerden birisi de İstanbul depremi. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Jeofizik Yüksek Mühendisi İstanbul depreminin yılını verdi! Bu tarihe dikkat!

Şubat ayı Türkiye açısından çok da iyi başlamadı. 6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan iki depremde şimdiye kadar 20 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Elbette söz konusu deprem olduğunda konu bir şekilde İstanbul’da gerçekleşmesi beklenen depreme geliyor.

Şimdiye kadar pek çok profesör İstanbul’da olması beklenen depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda İstanbul’da gerçekleşmesi beklenen depremin şiddetinden, zamanına kadar pek çok iddiada bulunuldu.

Pek çok ismin ortak noktada buluştuğu şey ise depremin 7.2 ile 7.4 arasında bir şiddete sahip olacağı. Yani İstanbul depremi, şiddet açısından Kahramanmaraş depreminden çok daha düşük bir seviyede olabilir.

Jeofizik Yüksek Mühendisi İstanbul depreminin yılını verdi! Bu tarihe dikkat!

Geçtiğimiz gün bir TV kanalında konuk olan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Ercan, İstanbul depremi için tarih de verdi. Ercan’ın hesaplamalarına göre İstanbul depremi 2045 yılında yaşanacak. Elbette, Ercan’ın söylemleri bu tarihin kesin olmadığı yönünde. Çünkü kendisi 99 depreminin de 94 yılında gerçekleşeceğini belirtmiş ve 5 yıllık bir sapma ile deprem gerçekleşmiş.

Dolayısıyla Jeofizik Yüksek Mühendisi, İstanbul Depremi için verdiği 2045 tarihinin de sapmalara maruz kalabileceğini söylüyor.

Tabi ki başka isimlerden başka tarihler de geliyor. Örneğin Celal Şengör, depremi 30 yıl içerisinde beklediğini belirtmişti. Bir başka isim Naci Görür ise İstanbul’un uzatmaları oynadığını söyledi. Dolayısıyla şimdilik bu konuda kesin bir şey söylemek çok da doğru olmayacaktır.