Bilim & Teknik

Kara delikler, binlerce ışık yılı uzaklıktan Dünya'daki hayatı bitirebilirler!

Kara deliklerin, bizlerden çok uzakta olmalarına rağmen Dünya'daki yaşamı sonlandırabileceklerini biliyor muydunuz?

Kara delikler, binlerce ışık yılı uzaklıktan Dünya'daki hayatı bitirebilirler!

Kara deliklerin Dünya'daki yaşamı sonlandırabilecek güce sahip olduklarını biliyor muydunuz? Son derece güçlü ve yıkıcı olan bu kozmik cisimler, bazı durumlarda evrenin dört bir tarafına gama ışınları gönderiyorlar. Görülebilir ışıktan milyonlarca kat daha güçlü olan gama ışınları, canlıların DNA yapısını yok edebilecek ve atomları iyonize edebilecek güce sahipler. Önlerine gelen her şeyi yok edebilen gama ışınları, genellikle kara deliklerin oluşumu sırasında ortaya çıkıyor.

Gama ışını yayan iki farklı kara deliği oluşumu mevcut. İlki, çok büyük bir yıldızın çekirdeğinin kendi içerisine doğru çökmesiyle gerçekleşiyor. Atom seviyesinde çökme yaşayan dev yıldız, hacim olarak çok daha küçük olan kara delik formuna bürünüyor. Yıldızın kara deliğe dönüştüğü sırada kendi içine çöken çekirdeği, çift taraflı gama ışımı yayılmasına neden oluyor. İkincisi ise, birbirlerinin yörüngesinde bulunan iki farklı nötron yıldızının birleşmesiyle oluşuyor. Kara delikten biraz daha az yoğun olan nötron yıldızları, birbirlerini çektikleri sırada yaklaşıyorlar ve sonunda birbirlerine dokunarak kara deliğin oluşmasına neden oluyorlar. Bu olay da çift taraflı gama ışının yayılmasına neden oluyor.

1470065637_maxresdefault.jpg

Elektromanyetik ışınlar arasında en yüksek frekansa sahip olan gama ışınları, aslında her saniye doğal olarak Dünya'ya giriş yapmaya çalışıyorlar ancak ozon tabakası tarafından etkisiz hale getiriliyorlar. Ozon tabakası gama ışınlarının kötü etkilerinden de bizleri koruyabilecek güce sahip, fakat aynı şeyi kara delikten yayılan gama ışınlarına da yapabilirler miydi? Maalesef hayır. Kara delik oluştuğu sırada yayılan gama ışınları o kadar güçlüler ki, bu ışınların Güneş'in 10 milyar senede yaydığı enerjinin toplamından daha güçlü olduğu tahmin ediliyor. Yani ozon tabakası ne kadar güçlü olursa olsun bu kadar güçlü birşey karşısında bizi koruyamazdı ve yok olurdu. Aynı zamanda gama ışınlarının direkt olarak Dünya'ya isabet etmesi de gerekmiyor. Yapılan hesaplamalara göre Dünya'dan birkaç bin ışık yılı uzaklıkta bulunan bir kara delik, Dünya'ya gelene kadar bir ışık yılı uzunluğa ulaşabilen gama ışınları gönderebilirdi. Bu da hem Dünya'daki canlılığı, hem de Güneş Sistemi'ndeki canlılığı (varsa) tamamen sonlandırırdı.

1470065547_hzxyfr3rabq5q7sacvwk.gif

Gama ışınlarını tehlikeli kılan bir diğer şey de bu ışınların ışık hızında hareket ediyor olmaları. Işın hızında hareket etmelerinden ötürü görünemeyen gama ışınları, şu an bir yerlerden Dünya'ya doğru yaklaşıyor olabilirler ve bunu durdurmak adına yapabileceğimiz hiçbir şey yok.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.