Bilim & Teknik

Kendi kendini süren elektrikli traktör, çevre dostu tarım vaat ediyor

Görünüşe göre otonom traktör dünyasında hareketlilik artıyor. CNH Industrial, otonom sürüş özelliklerine sahip "ilk" elektrikli hafif traktör prototipi olduğunu söylediği New Holland T4 Electric Power'ı tanıttı.

Kendi kendini süren elektrikli traktör, çevre dostu tarım vaat ediyor

Makine sıfır emisyon, dizel modellere göre daha sessiz çalışma ve daha düşük çalıştırma maliyetleri vaat ederken, çiftçilerin direksiyon başında geçirdikleri süreyi de azaltacak. Tavandaki sensörler ve kameralar, aracın görevleri tamamlamasına, engellerden kaçınmasına ve diğer ekipmanlarla uyumlu çalışmasına yardımcı olacak ki bunlar telefonunuzdan bile etkinleştirilebiliyor.

T4 Electric Power'ın 120HP motoru, normal traktörlerle karşılaştırılabilir bir 25MPH hız üretiyor. CNH, pilin "görev yüküne de bağlı olarak" bir günlük işi kaldıracak kadar büyük olduğunu söylüyor. Bu, traktörün gün ortasında bir şarj olmayla yetinebileceğini gösteriyor, ancak T4, kullanıma hazır hızlı şarj cihazlarını kullanarak bir saat içinde tam aküye ulaşabildiğinden bu bir sorun olmayabilir.

Ford'un F-150 Lightning'i gibi, bu traktör de tekerlekler üzerinde bir güç paketi görevi görebilir. Araç, matkap gibi yaygın kullanılan aletleri takmak için prizlere sahip ve acil durumlar için yedek güç kaynağı görevi görüyor. Araca hidrolik, mekanik ve PTO ekipmanları da takabiliyorsunuz. T4 Electric Power'ın üretiminin 2023'ün sonunda, daha fazla modelle birlikte gelmesi bekleniyor.

Kendi kendini süren elektrikli traktör, çevre dostu tarım vaat ediyor - Resim : 1

Kendi kendini süren elektrikli traktör, çevre dostu tarım vaat ediyor

Yakıtın “tanıdık” olmasını tercih eden çiftçiler için ayrıca çevreye duyarlı bir seçenek de bulunuyor. Yeni bir T7 Metan Power LNG "dünyanın ilk" sıvı doğal gazlı traktörü olarak adlandırılıyor. Araç, çiftlik hayvanı gübresinden elde edilen biyometanla çalışıyor ve metanın doğrudan atmosfere karışmasına ve iklim değişikliğine katkıda bulunmasına izin vermek yerine, çiftçiler kimyasalı ekipmanlarına güç sağlamak için kullanabilirler.

Fiyatlar henüz belli değil ancak çiftçiler genellikle kısıtlı bütçelerle çalışmak zorunda kaldıklarında bu fiyatlar aslında oldukça önem taşıyor. Ancak CNH, teknolojisinin nihayetinde tasarruf sağlanacağına dair bahse giriyor.

T4 Electric'in sıfır yakıt tasarımı ve daha az bakım sayesinde işletme maliyetlerini %90’a kadar azalttığı bildiriliyor ve sessiz çalışan motoru hem geceleri hem de hayvanların yakınında çalışmasına olanak tanıyor. Bu arada T7 LNG de çiftliklerin kendi yakıtlarını, gübrelerini ve satılabilir fazla elektriği üretmelerini sağlıyor. Gıda yetiştiricileri, gezegen üzerindeki etkilerini azaltırken, yatırımlarının da en azından bir kısmını telafi edebilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.