Bilim & Teknik

Koronavirüs maskelerde ne kadar süre kalıyor? İşte cevabı!

Koronavirüs hakkında yapılan bir araştırma, virüsün maskelerde ne kadar süre kaldığı hakkında bizlere çok önemli ip uçları verdi!

Koronavirüs maskelerde ne kadar süre kalıyor? İşte cevabı!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan koronavirüs, can almaya devam ediyor. Dünya genelinde hastalığa yakalanan kişi sayısı bir milyonu geçerken, ölüm sayısı 110 bine yaklaştı. Salgından en çok etkilenen ülkelerden birisi ise kuşkusuz ABD oldu. Virüsü en başta hafife alarak büyük bir hata yapan Başkan Donald Trump eleştirilere konu olurken, ülkedeki sağlık sistemi de tartışmalara yol açtı. Özel sağlık sigortası olmayan kişilerin büyük paralar ödemek durumunda kaldığı ABD’de yalnızca ambulans ile hastaneye gitmenin maliyeti bile 1.500 doları geçiyor.

Bu yüzden insanlar koronavirüse yakalandıklarında ne yapacaklarını bilmiyor. Hatta düşük gelir grubundaki vatandaşlar, hala maskesiz bir şekilde metro istasyonlarında görüntüleniyor. Maske takmak çok önemli bir çözüm yolu mu bu hala bir tartışma konusu, ancak en azından enfekte durumdaysak virüsü yaymamızı engelleyebilir düşüncesi ağır basıyor. Peki ama bu cerrahi maskeler aslında ne kadar güvenli?

Koronavirüs maskelerde ne kadar süre kalıyor? İşte cevabı!

Öte yandan bilim dünyası koronavirüse çare aramaya devam ediyor. Aşı çalışmaları tüm hızı ile devam ederken, virüsün tedavisinde kullanılması muhtemel ilaçlar hakkında da çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bunların haricinde virüsün hangi yüzeylerde ne kadar süre yaşadığı sorusu da bir başka önemli nokta olarak dikkat çekiyor. Hong Kong üniversitesi tarafından yapılan çalışmada, bu sorunun cevabı arandı ve karşımıza ilginç bulgular çıktı!

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre koronavirüs, kağıt mendillerde en fazla 3 saat hayatta kalabilirken, cam vb şeylerin üzerinde 4 güne kadar yaşayabiliyor. Bizleri asıl korkutması gereken durum ise bunların hiç biri değil, çünkü yapılan araştırmalar virüsün cerrahi maskeler üzerinden bir haftaya kadar durabildiğini gösteriyor! Bez maske kullananlar için de küçük bir dip not var, maskenizi sık sık yıkamazsanız bu da farklı hastalıklara sebebiyet verebiliyor!

Yorumlar
Ramazan
En önemli si olan parayı yazmamışsınız,
Cevapla
Lan Kasa Da Papel VAR
Görgüsüzlük olarak algılamayın ama benim derin su dalış takımım var.Yaklaşık 1 saat Okdijen dayanıyor sokağa markete onunla çıkıyorum. Fakirlerden banane.
Cevapla
Hakan Kalaylı
Kusura bakma ana Tam bir görgüsüzsün
mask off
bu haberi okurken fonda mask off çalıyordu xD
Cevapla
kimberley
eda abla uyanmadın mı hala haber girmedin eda nerdesinnnn
Cevapla
melda
dün gece 2 varım içip yatmıştır :D
aleyna baba
apple maske yapsa 1 dk kalmaz virüs üzerinde...
Cevapla
Mchigh
Apple diye kafayı yiyeceksiniz arkadaş ya Apple ne kadar kaziklasa da sizin için hiç sorun yok böyle bir durumda bile Apple kafası pes
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.