Huawei, koronavirüs testini 2 dakikada yapıyor!

Huawei, COVID-19 virüsünü 2 dakikada tespit edebilen bir teknoloji üzerinde çalıştığını ve şu an test ettiğini duyurdu!

Huawei, koronavirüs testini 2 dakikada yapıyor!

Huawei, tamamen yapay zeka destekli bir algoritma ile yeni bir tarama sistemi geliştirdiğini, bu sistem ile COVID-19 virüsünü 2 dakikada tespit edebildiğini ve şu an bu teknolojiyi test ettiğini duyurdu!

Huawei, koronavirüs testini 2 dakikada yapıyor!

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm kıtalara yayılarak, 190’dan fazla ülkeye ulaşan koronavirüs salgınına karşı mücadelede herkes kenetlenmiş durumda. Üreticiler ellerinden geldiğince insanlara daha yararlı olmaya çalışıyor. Bazı teknoloji şirketleri de bu anlamda çalışmalar yürütüyor.

Geçtiğimiz günlerde Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajında; "New York'taki fabrikamız solunum cihazı üretemek için en kısa sürede yeniden açılacak.New York'ta yaşayan herkese yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız" ifadelerine yer vermişti.

Yine geçtiğimiz günlerde Apple, Siri'yi kullanıcılarına koronavirüs konusunda yardımcı olacak şekilde güncellemişti.

Şimdi de Huawei, tamamen yapay zeka destekli bir algoritma ile yeni bir tarama sistemi geliştirdiğini ve DarwinAI’nin akciğerlerde koronavirüsün zararlarını tespit eden yapay zekasına benzer bir çalışma olan bu sistemin, şu an test aşamasında olduğunu duyurdu.

Huawei, koronavirüs testini 2 dakikada yapıyor! - Resim : 1

Huawei geliştirdiği yapay zeka sistemi ile hastanın bilgisayarlı tomografi görüntülerini birleştirerek %98‘e kadar doğru tahminlerde bulunuyor. Bu da doktorların işini oldukça kolaylaştırıyor. Yapılan açıklamaya göre tekrarlı testler ile kalan %2‘lik kısmının da düzeltilebileceği ifade ediliyor. Yapay zekanın taramayı öğrenmesi ile tam doğruluk oranına  ulaşılabilmesi hedefleniyor.

Test şu an için kesin olarak kullanılmamakta, yalnızca doğrulamaya tabi bir durumdadır. %98 başarı oranı yakalayan bu test sadece iki dakika içinde doktorlara sonuçlar verebiliyor ve sağlık ekipleri ilk tanıdan sonra tedavinin ileri aşamaları için de bu sistemi kullanabiliyor.