Türkiye’de koronavirüse karşı aşı çalışması başlatıldı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi için Türkiye de harekete geçti! Koronavirüs için aşı çalışması başlatıldı!

Türkiye’de koronavirüse karşı aşı çalışması başlatıldı!

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs felaketi, etki alanını arttırmaya hızlı bir şekilde devam ediyor. Özellikle Avrupa ülkelerini hedef alan virus, İtalya ve İspanya gibi yaşlı nüfusun yoğun olduğu ülkelerde ölümcül yüzünü daha net bir şekilde gösteriyor. Yalnızca bu ülkelerde değil, yakın zamanda ABD’ye de sıçrayarak orada da hayatı felç eden koronavirüs pandemisi için tedavi ve aşı çalışmaları ise son sürat devam ediyor. Dünyanın pek çok yerinden bilim insanları salgına karşı mücadele verirken, Türkiye’de de aşı çalışmaları başlatılıyor.

Türkiye’de koronavirüse karşı aşı çalışması başlatıldı! - Resim : 1

Türkiye’de koronavirüse karşı aşı çalışması başlatıldı!

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yeni tip koronavirüse karşı aşı geliştirmek amacıyla çalışma başlattı. Yetkili kişiler tarafından bir birim oluşturulurken, belirlenen kişiler yalnızca bu konuyla ilgili çalışmalarını yoğunlaştıracak. Öte yandan virüs ile ilgili yapılan ilk çalışmaların ardından, koronavirüsün üzerinde bir proteinin bulunduğunu ve koronavirüsün bu protein yolu ile hücrelere tutunduğu saptandı. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü uzmanları, söz konusu proteini vücuda vererek virüse karşı kişinin bağışıklık kazanmasını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Doğanlar ise yaptığı açıklamada, "Hedefimiz geliştireceğimiz aşıyla, koronavirüsün vücuda tutunmasını sağlayan 'S' (spike) proteine karşı vücudun antikor üretmesini sağlamak. Böylece vücut virüse yakalanmadan bağışıklık kazanacak. Kovid-19 virüsünün yüzeyinde bulunan ve insan hücre yüzeyindeki 'ACE2' ile etkileşime girerek insan hücresi içine viral genetik materyalin alınmasını sağlayan, S proteinidir. Dolayısıyla 'Kovid-19 S' proteini bu virüsün hastalık yapabilme yeteneğine sebep olan ve insan bağışıklık sistemi hücreleri tarafından tanınan birincil antijendir." ifadelerini kullandı.