Bilim & Teknik

Koronavirüs mikroskop ile ilk kez görüntülendi!

Dünyanın üzerine bir kara bulut gibi çöken ve ülkemizde de ölümlere sebep olan koronavirüs , ilk kez bir mikroskop ile görüntülendi!

Koronavirüs mikroskop ile ilk kez görüntülendi!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak neredeyse tüm dünyaya yayılan koronavirüs en çok da Avrupa ülkelerinde etkili oluyor. Özellikle yaşlı nüfusun yoğunlukta olduğu İtalya’da ölümcül yüzünü daha da fazla hissettiren salgın, ülkede her gün yüzlerce insanın ölümüne sebep oluyor. Devlet hastalıkla mücadele edebilmek için otelleri bile hastane formatına çevirirken, solunum cihazı tedavi sürecinde hayati rol oynuyor. Kimisinde hiçbir belirti vermeden vücuda yerleşen bu sinsi rahatsızlığa bağışıklık kazanmak için ise aşı çalışmaları son sürat devam ediliyor.

Yakın zamanda ülkemize de sıçrayan salgın resmi açıklamalara göre kısa zaman içerisinde 947 kişiye bulaştı ve 21 kişi de yaşamını yitirdi. Koronavirüs salgınıyla mücadele için tedbirleri daha da sıkılaştıran Türkiye, 65 yaş ve üzeri için sokağa çıkma yasağı getirdi. Ayrıca kuaför, berber ve güzellik merkezlerinin da kapatılması yönünde kararlar verilirken, piknik yapmak ve mangal yakmaya dair kısıtlamalar getirildi.

Koronavirüs mikroskop ile ilk kez görüntülendi!

Tedavi yöntemleri ve aşısının bulunmasına yönelik çalışmaların devam ettiği koronavirüsün mikroskobik ortamdaki ilk görüntüsüyse ortaya çıktı. Rus bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar neticesinde ilk kez ortaya çıkan koronavirüs görüntüsü, sosyal medyada hızlıca paylaşıldı. Ayrıca Rusya Sağlık Bakanlığı, virüsü taşıyan bir hastadan alınan örnek ile hastalığın genom diziliminin tamamen çözüldüğünü açıkladı.

Genom diziliminin çözülmesi, aşı ve tedavide bilim insanlarına yardımcı olacak.

Yorumlar
osman
aradan kaç ay geçmiş yeni mi görebilmişler,
Cevapla
kader
vay mikrop vay zaten bir insan sadece buna baksa virüs olduğunu falan bilmese anlar yemin ederimmm
Cevapla
muzaffer
nasıl ya ılk kes ? oncekı bılgısayar cızımlerının bıre bıreı kılcallraı var yanda ıste... daha once gorulmedıyse nasıl olyor resımler aynı?
Cevapla
MERT
SARIMSAK 120 TL BROKOLİ 16 TL VB FIRSATÇILIK YALAN DOLAN KUL HAKKI DAHA BİR ÇOK ŞEY TAŞ YAĞMADIĞINA DUA EDELİM ODA YAKINDIR AŞISI VAR DÜRÜST OLMAK ÇALMAMAK YETİM HAKKI KUL HAKKI YEMEMEK FIRSATÇI OLMAMAK ALLAHA SIĞINMAK NAMAZ KILSIN KILMASIN AMA SAMİMİ OLMAK DÜRÜST OLMAK İŞTE AŞI BU
Cevapla
atakan
vay kerata pekte sevimliymis
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.