Bilim & Teknik

Lise öğrencilerine ders notlarına göre maaş bağlanacak! Çok ders çalışan çok kazanacak!

Eğitim sisteminde köklü değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Teknolojinin hayatımıza girmesi, pek çok alışkanlığı da değiştirmiş durumda. Öyle ki artık okula düzenli devam eden, dersleri yüksek olan öğrenciler de para kazanacak. İşte konunun detayları.

Lise öğrencilerine ders notlarına göre maaş bağlanacak! Çok ders çalışan çok kazanacak!

Son birkaç senede dünya üzerinde büyük değişiklikler oldu. Özellikle 2020 yılında yaşanan pandemi süreci, insanların pek çok davranışını da değiştirdi. Bu konuda en basit örnek ise çalışma alışkanlıklarının değişmesi diyebiliriz. Artık hayatımızda evden çalışma şeklinde bir terim var. Üstelik bu durum günden güne yaygınlaşıyor.

Peki tek değişiklik çalışma alanında mı oldu? Tabi ki hayır. Eğitim alanında da köklü değişiklikler yaşanıyor. Avrupa’da bazı ülkeler okul gününü 5’ten 4’e çekmek için harekete geçmiş durumda. Yani okul bazı Avrupa ülkelerinde 5 gün yerine 4 gün olacak. Tatil günleri ise 3’e çıkmış olacak.

Lise öğrencilerine ders notlarına göre maaş bağlanacak! Çok çalışan çok kazanacak!

Değişiklikler bununla da sınırlı değil. Özellikle pandemi sürecinin ardından öğrencilerin okuldan uzaklaşması, Norveç yetkililerini harekete geçirmiş durumda. Yetkililer, öğrencilerin okul alışkanlıklarını arttırmak ve ders başarılarını geliştirmek için farklı yöntemlere başvuruyorlar.

Bu yöntemlerden birisi de okula gelen, derslerinden yüksek notlar alan öğrencileri para ile ödüllendirmek üzerine kurulu. Yani öğrenciler aynı çalışan insanlar gibi okula gittiklerinde para kazanacaklar. Derslerinde gösterdikleri başarıya göre bu meblağ artacak ya da azalacak.

Uygulamanın detayları henüz tam netleşmiş değil. Fakat eğitim tarafında büyük ses getireceği kesin. Sizce bu yöntem ülkemizde de uygulansa hoş olmaz mıydı?

Yorumlar
Yağmur
Okul bizden almasında ki kaldı öğrwncilere para verecek.keşke öyle bi şey olsa ortalıkta serseri azalır.herkes okuma derdine düşer başarı oranı artar
Cevapla
Celal
O.cocuklari neden başlıkta norveç diye yazmıyorsunuz okuyucuların ananızla beraber olması hoşunuza gidiyor yunan bozmalari
Cevapla
Taktik Birader
Dostum Biraz Anla Sence Neden.....Çünkü Okuyucu Çekip 💵 Kazanmak.....
Doga
Aslında geç kalınmış bir şey bir çok öğrenci belkide parasal yönden sıkıntılı olduğu için okula arkadaş ortamında bulanmak istemiyordur ayrıca okul eksiklerini tamamlamadigindan okuma heveside kalmıyordur Bu şekil geleceğin nesiller için bence bu az bile gençliğe sahip çıkan ülke çökmez
Cevapla
Sevgi
Bu uygulama bizde de olsa çocuklar okula kosarak gider eve gelince de sinifin en caliskini olucam diye kafalarini kitaptan kaldirmazlar ama nerede o devlet derede o sistem.
Cevapla
Yağmur
Sizin dediğiniz gibi olursa çok pisikolojileri bozulacak
sadfasdf
Bu ugulama bizde olsa veliler okulu basar benim çocuğuma neden yüksek not vermiyorsunuz diye öğretmenler ve idareyle birbirine girer. Çocuğunu döve döve okutur. Maalesef engelli aracından bile para kaldırmaya çalışan fırsatçıların olduğu bir toplumda ben bu tarz manayla yürütülebilecek bir durumun bizde olabileceğinden yüksek oranda şüphe duyuyorum. Yani nerde O İNSANLAR nerde o mantaliteler!
osman
norveçte sistem güzel lakin türkiyede böyle birşey yapılırısa devlet öğrencilerin notlarını başarısına maaş verilirse mezun olunca çocuk verilen para aileden kesilir kısacası elini uzatırsan kolunu kaptırırsın
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.