Lise öğrencilerine ders notlarına göre maaş bağlanacak! Çok ders çalışan çok kazanacak!

Eğitim sisteminde köklü değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Teknolojinin hayatımıza girmesi, pek çok alışkanlığı da değiştirmiş durumda. Öyle ki artık okula düzenli devam eden, dersleri yüksek olan öğrenciler de para kazanacak. İşte konunun detayları.

Lise öğrencilerine ders notlarına göre maaş bağlanacak! Çok ders çalışan çok kazanacak!

Son birkaç senede dünya üzerinde büyük değişiklikler oldu. Özellikle 2020 yılında yaşanan pandemi süreci, insanların pek çok davranışını da değiştirdi. Bu konuda en basit örnek ise çalışma alışkanlıklarının değişmesi diyebiliriz. Artık hayatımızda evden çalışma şeklinde bir terim var. Üstelik bu durum günden güne yaygınlaşıyor.

Peki tek değişiklik çalışma alanında mı oldu? Tabi ki hayır. Eğitim alanında da köklü değişiklikler yaşanıyor. Avrupa’da bazı ülkeler okul gününü 5’ten 4’e çekmek için harekete geçmiş durumda. Yani okul bazı Avrupa ülkelerinde 5 gün yerine 4 gün olacak. Tatil günleri ise 3’e çıkmış olacak.

Lise öğrencilerine ders notlarına göre maaş bağlanacak! Çok çalışan çok kazanacak!

Değişiklikler bununla da sınırlı değil. Özellikle pandemi sürecinin ardından öğrencilerin okuldan uzaklaşması, Norveç yetkililerini harekete geçirmiş durumda. Yetkililer, öğrencilerin okul alışkanlıklarını arttırmak ve ders başarılarını geliştirmek için farklı yöntemlere başvuruyorlar.

Bu yöntemlerden birisi de okula gelen, derslerinden yüksek notlar alan öğrencileri para ile ödüllendirmek üzerine kurulu. Yani öğrenciler aynı çalışan insanlar gibi okula gittiklerinde para kazanacaklar. Derslerinde gösterdikleri başarıya göre bu meblağ artacak ya da azalacak.

Uygulamanın detayları henüz tam netleşmiş değil. Fakat eğitim tarafında büyük ses getireceği kesin. Sizce bu yöntem ülkemizde de uygulansa hoş olmaz mıydı?