Bilim & Teknik

Mangalda bulunan bakteri sayısı tuvalette bile yok

Yapılan araştırmaların sonucu mangal severleri üzecek.

Mangalda bulunan bakteri sayısı tuvalette bile yok

Türk insanının açık havada doğayla baş başa yaptığı mangal keyfi ile ilgili kötü haberler geldi. İngiltere'de yapılan yeni bir araştırmaya göre mangal üzerinde oluşan bakteri oranının tuvalet klozeti üzerinde üreyen bakterilere göre 2 kat daha fazla.

Araştırmayı yapan İngiliz Doktor Lisa Ackerley, açık havada yapılan bir mangalın her 100 santimetresinde 1.7 milyon bakteri olduğunu söyledi. Tuvalette olan bakteri sayısı göz önüne alındığında, mangalda bulunan bakteri sayısı tuvalette olandan yüzde 124 daha fazla oluyor.

1369375586_et-mangal2.jpg

Gelen bilgilere göre temiz mangalların da üzerinde üreyen bakteriler, koli basili (e coli), salmonella ve listeriyaya dönüşerek mangal severlerin sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Bakterilerin mangalda pişirilen yemeklere geçmesi halinde şiddetli kusma ve ishale boy gösteriyor.

Çevrenin hijyenik olmaması, ızgarada kalan yemek artıkları ve bazı hayvanların dışkısından mangal üzerinde bakteriler oluşmasına neden oluyor. Ackerley, koli basili ve salmonella bakterilerinin çocuk ve yaşlılar için çok tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, mangal çevresinin dezenfekte edilmesinin ve sık sık el yıkayarak hijyen sağlanmasının faydalı olacağını söyledi.

Yorumlar
Misafir
ateş bakterimi bırakırmış
Cevapla
tet
ne anlar elin ingilizi mangaldan, gelsin bizim malgallara baksin birde... pis adam bunlar, gelin malgalida, hijyenide ogretelim...
Cevapla
spekülasyon..
bunlar spekülasyon ateşe dağ dayanmaz bakteri ne gezer be.. :-)
Cevapla
mert
atin ölümü arpadan olsun :) o benim vaz gecilmezim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.