Bilim & Teknik

Mars'ta helikopter uçurdular! NASA aştı kendini!

NASA, Mars'ta ilk helikopter uçuşunu gerçekleştirdiğini duyurdu. NASA'nın uzay yolculuğunda önemli bir yol daha katedilmiş oldu.

Mars'ta helikopter uçurdular! NASA aştı kendini!

NASA, bugün başka bir gezegende ilk motorlu uçuşu gerçekleştirerek tarih yazdı. Mars Helikopteri Ingenuity, kısa bir gezinti için Kızıl Gezegen'in gökyüzüne başarıyla çıktı. Küçük drone diyebileceğimiz bu helikopter havalandı ve tekrar güvenli bir şekilde aşağı inmeden önce birkaç saniye yerde havada süzüldü.

Altimetreden alınan veriler, Kızıl Gezegen'in 3m yukarısındaki kısa sıçramayı gösteriyor.  Bir dronu birkaç saniyeliğine uçurmak çok büyük bir başarı gibi görünmeyebilir. Ancak bu oldukça dikkate değer bir mühendislik başarısıdır. Keza ilk defa bir drone dünya dışı bir yerde havalandı.

Mars'taki yerçekimi, Dünya'nınkinin yalnızca üçte biri kadar güçlü ve hava kendi yoğunluğumuzun yalnızca yüzde biriyle son derece ince.

Mars'ta helikopter uçurdular! NASA aştı kendini! - Resim : 1

Mars'taki ilk soğuk gecesini atlattıktan sonra, Ingenuity 11 Nisan'da kalkacaktı. Ancak 9 Nisan'da rotorlarının yüksek hızda döndürme testi sırasındaki bir yazılım hatası, çalışmalara sorun çıkardı. Sorunu giderdikten sonra NASA bir düzeltme geliştirdi ve Kızıl Gezegene bir yazılım güncellemesi gönderdi.

Her şey planlandığı gibi giderse, NASA önümüzdeki birkaç hafta içinde birkaç uçuş daha yapacak ve Ingenuity'yi her seferinde daha yükseğe ve uzağa gönderecek.

Türkiye'nin de 2023 yılında Ay'a gitme planlarının olduğunu ve bu konuda önemli atılımların atıldığını belirtelim. Kim bilir belki biz de NASA ile ortak bir proje yürütür ve ilerleyen yıllarda Mars'ta çalışmalarımıza başlarız.

Yorumlar
mamoglu
milleti kandirmayin aptal sizlersiniz. insan oglu hic bir zaman marsta hic bisey yapamaz. nasa baștan bașa uydurma. vallahi marsin hic yakinina bile gidemezler nede gitmemișler. inanmayin nasanin bu revayetlerine. youtubdan izleyin nasa milleti koyun yerine koymuș. marstan hicbir malumat yok olmayacak hic bi zaman. bunlar utopiya (hic bi zaman olmayan șey) Azerbaycandan
Cevapla
bu torpağın çocuğu
kesin doğrudur. zaten 1969da da aya gitmişlerdi ve ayda o kadar kapsamlı araştırmalar yapmıştılar ki bir daha gitmeye gerek görmediler
Cevapla
Triglav
Artemis Projesi ile Ay'a ikinci kez insan gönderilecek. 2024'te başlayacak olan projeye yıllık 25 Milyar $ harcadılar. Apollo'dan sonra Ay'a insan gönderilmedi çünkü hem Ay'daki insan görevlerini robotlar yapmaya başladı hem de ISS insanlı projeler için yetiyordu. Ama NASA bu sefer Artemis ile bir kez daha insanlı proje yapmayı düşünüyor.
mamoglu
yemin ederim bence bunlar hic ayada gitmemișler. insanlari geri zekali saniyorlar. aptal herifler (Azerbaycandan)
Tahir
helal
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.