Bilim & Teknik

Yerli ve milli Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300 dünya rekoru kırdı!

Türk mühendislerin geliştirdiği Türkiye’nin ilk yerli ve milli Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300, dünya rekoru kırdı. İşte detaylar.

Yerli ve milli Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300 dünya rekoru kırdı!

Teknolojik gelişmelerden geri kalmayan ülkemizde her geçen gün yeni rekorlar kırılmaya devam ediyor. Şimdi de TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) Projesi kapsamında geliştirilen yerli ve milli Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300 moturu dünya rekoru kırdı.

TEI-TJ300 motor, 240 mm çap ile 1342 N itki kuvvetine ulaştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın aktardığına göre; 2017 yılında TÜBİTAK, TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) ve Roketsan iş birliği ile geliştirilmeye başlayan TEI-TJ300 turbojet motoru projesinde, hedeflenen performansın çok ötesinde sonuçlar ortaya çıktı. 230-250 mm sınıfındaki diğer rakip motorların en iyisi 250 mm çap ile en fazla 1250 N seviyesinde itki üretirken TEI-TJ300 motoru, 240 mm çap ile 1342 N itki kuvvetine ulaşarak bu sınıfta bir dünya rekoru kırdı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yaparak gururlanmamızı sağladı. 2023 uzay projesi için de önemli atılımların yapılacağını her fırsatta dile getiren Varank; konuyla ilgili olarak aşağıdaki paylaşımı yaptı.

Yerli ve milli TEI-TJ300 motor, füze sistemlerine uyarlanılabilmesi için 240 mm kısıtlı çapta, sınıfında bu itki gücünü üretebilen dünyadaki ilk motor olma unvanını taşıyor. Ayrıca bu motor 5000 ft irtifada ses hızının yüzde 90’ına varan yüksek hızlarda çalışabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.