Bilim & Teknik

Mart ayında yoğun kar yağışı! Okullar 1 hafta kapanabilir, işte tarih!

2023 geçtiğimiz yıla oranla çok daha sıcak geçiyor. Peki yakın zamanda ülke geneline yayılan bir kar yağışı daha gelecek mi? Son raporlara göre kar kapıda. İşte konunun detayları.

Mart ayında yoğun kar yağışı! Okullar 1 hafta kapanabilir, işte tarih!

2022 yılında soğuk bir kış geçirmiştik. Özellikle de Ocak ve Şubat ayları hayli karlı geçmişti. Bu yılla kıyasladığımızda kar tatilinin bol olduğu bir seneydi. 2023’te ise kar şimdiye kadar beklendiği gibi yağmadı. Hatırlanacağı üzere 5 Şubat gecesi bir nebze kar yağmış tam olarak tutmasa da okullar pek çok ilde 1 gün tatil edilmişti. Nitekim İstanbul da bu tatilden nasibini almıştı. Peki önümüzdeki süreçte bizleri neler bekliyor?

Son meteoroloji raporlarına göre İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesinin büyük bir bölümü Mart ayında kara teslim olabilir. En azından uzun dönemli tahminler bu yönde. Hali hazırda Türkiye’ye henüz uzak olan bir soğuk hava dalgası, beklenen yönde ilerlemeye devam ederse, İstanbul’a hatırı sayılır seviyelerde kar bırakacak.

Mart ayında yoğun kar yağışı! Okullar 1 hafta kapanabilir, işte tarih!

Tabi ki bu hava kütlesinin çeşitli basınçlar altında, farklı bölgeleri kar altında bırakması da söz konusu olabilir. Nitekim geçtiğimiz Ocak ayında İstanbul’a yağması beklenen kar, Bulgaristan sınırları içerisinde kalmıştı. Eğer tahminler doğru çıkar ve soğuk hava kütlesi İstanbul üzerinde kar yağışına neden olursa, Mart’ın 15’inden itibaren bir tatil söz konusu olabilir. Elbette bu tatilin gerçekleşmesi için belli şartların yerine oturması gerekiyor.

Yoğun kar yağışı sonrasında okulların birkaç gün ile bir hafta arasında kapalı kalabileceği söyleniyor. Bu durum önümüzdeki günlerde soğuk hava dalgasının ilerleyişi ile daha net bir hal kazanacaktır.

Yorumlar
Fatma
Aynen Mart kapıdan baktirir kazma kürek yaktirir
Cevapla
Yusuf Ali
Martin jacinda kar yağıcak
Cevapla
jozef alkin
34'ünde diye duydum kardeş. ne kadar doğrudur bilemem.
Oso
Teknolojioku sitesinden hava durumunu ogrenmek..Yuh bee.
Cevapla
Çiko
Felaket tellallığı yapmakta üstünüze yok. Her haberiniz abartılı. İnsanları kandırmaktan zevk alıyorsunuz.
Cevapla
Yagmur Dogan
Buralarda yazan hicbir haber dogru cikmiyor, genelde okuyucu tarafindan ilginc bulunup tiklanip okunmasi icin ilginc basliklarla hazirlanan gercekdisi haberler.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.