Otomobil

Elektrikli otomobil pazarında rekabet günden güne kızışıyor

Tüm dünyayı saran elektrikli otomobil furyası, markalar arası rekabetlerin de kızışmasına neden oluyor.

Elektrikli otomobil pazarında rekabet günden güne kızışıyor

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio, birçok farklı kaynak tarafından bilinen bir habere göre, yeni bir marka altında üretilen uygun fiyatlı elektrikli araçları ihracat için Avrupa'ya göndermek üzere gelecek yıldan itibaren bir fabrika inşa etmeyi planlıyor.

Şirketin ürün yelpazesini genişletme ve yurtdışı satışını artırma planı, Çin'deki elektrikli araç satışlarının devlet desteğinin sona ermesi nedeniyle keskin bir şekilde düştüğü, dünyanın en büyük otomobil pazarında gerçekleşiyor.

Kaynaklar, Nio'nun 2024'ten sonra yeni marka isimleri altında daha uygun fiyatlı EV ürünleri piyasaya sürmeyi planladığını belirtti. "Firefly" ve "Alps" adlı projelerin bir parçası olarak geliştirilen arabaların Avrupa'daki küçük boyutlu araçlara ilgi duyan müşterilere ihraç edilmesini amaçlıyorlar.

Elektrikli otomobil pazarında rekabet günden güne kızışıyor

Yeni fabrika, doğu Çin'deki Anhui eyaletindeki Chuzhou şehrinde inşa edilecek ve "Firefly" projesi kapsamında geliştirilen araçları üretecekler. Nio, Avrupa'da küçük boyutlu araçlara olan talep nedeniyle bu arabaları ihraç etmek istiyor. Şirketin zaten Anhui eyaletinin başkenti Hefei'de iki araç montaj fabrikası var.

Nio'nun Avrupa'daki fiyatları, aracın menziline ve müşterilerin bataryayı satın alma veya kiralama durumuna göre yaklaşık 50.000 euro ile 91.000 euro arasında değişiyor. Çinli elektrikli araç üreticileri, çoğu hala zarar ederken, Çin'de elektrikli otomobil kullanımı hızla arttığı için pazar paylarını artırmak için çaba sarf ediyorlar. Ocak ayında satılan yeni arabaların çeyreğinden fazlası tam elektrikli veya plug-in hibrit araçlar olarak kaydedildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.