Bilim & Teknik

NASA asteroid savunma sistemini 2022'de test edecek!

NASA, Dünya'ya çarpma tehdidi bulunan asteroidlere müdahale edilerek yönünün değiştirilmesini amaçlayan asteroid savunma sisteminin ilk testini 2022'de gerçekleştirecek.

NASA asteroid savunma sistemini 2022'de test edecek!

NASA asteroid savunma sistemini 2022'de test edecek!

NASA'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, "Çift Asteroid Yön Değiştirme Testi" (DART) adı verilen deneme kapsamında Temmuz 2021'de uzaya fırlatılacak kinetik etki aracının Eylül 2022'de asteroidi vuracağı belirtildi.

NASA asteroid savunma sistemini 2022'de test edecek! - Resim : 1

NASA tarafından tasarlanan DART uzay mekiği, 2022'de Dünya'ya 11 milyon kilometre mesafede olacak Didymos asteroid ikilisine ulaşıp merkezdeki Didymos A asteroidinin yörüngesinde dönen Didymos B'ye çarparak kinetik etkiyle asteroidinin yörüngesinde Dünya'daki teleskoplardan gözlenebilecek yüzde 1'lik bir değişim ortaya çıkarmayı amaçlayacak.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı ile Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı iş birliğiyle yürütülen DART projesi çerçevesinde 2015'ten bu yana gözlem ve araştırma faaliyeti devam ediyor.

NASA asteroid savunma sistemini 2022'de test edecek! - Resim : 2

Proje kapsamında asteroid savunma sistemi, Dünya'yı zehirli maddeler içeren ve kendisine yakın olan asteroidlerin çarpmasından korumayı amaçlıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.