Bilim & Teknik

NASA gökyüzündeki ölü uydular için harekete geçiyor

Federal İletişim Komisyonu (FCC), Dünya yörüngesindeki uzay çöplüğü hakkında bir şeyler yapmak istiyor. Perşembe günü, ajans (Ars Technica aracılığıyla) kabul edildiği takdirde, durağan olmayan uyduların uzayda ne kadar süre kalabileceği konusunda bir son tarih koyacak bir teklif yayınladı.

NASA gökyüzündeki ölü uydular için harekete geçiyor

Duruma göre, 1990'larda yayınlanan gönüllü NASA yönergeleri, ölü uyduların 25 yıl içinde yörüngeden çıkarılmasını önermekteydi. FCC, yerli uydu operatörlerinin ve ABD pazarına girmek isteyen şirketlerin, çalışmayan uydularını mümkün olan en kısa sürede elden çıkarmalarını gerektiren beş yıllık bir kuralı kabul etmek istiyor. FCC, teklifinde "Uyduları LEO'da [düşük Dünya yörüngesinde] on yıllar boyunca yörüngeden çıkmanın artık sürdürülebilir olmadığına inanıyoruz" diyor.

Halihazırda uzayda bulunan uydular, FCC'nin yönergelerinden muaf tutulacak. Komisyon ayrıca, düzenlemeyi oylamayı planladığı gün olan 29 Eylül'de başlayan iki yıllık bir büyükbaba döneminin olmasını öneriyor.

NASA gökyüzündeki ölü uydular için harekete geçiyor

Bu periyot, daha önce uzay araçları için bir imha planı geliştirmek için gelecekteki bir uydu fırlatma zamanı için onay alan kuruluşlara verecek. FCC, NASA'nın beş yıllık sınırın CubeSat görevlerini etkileyeceği endişesini dile getirmesinin ardından duruma göre feragat edeceğini söyledi.

Teklif, Dünya yörüngesindeki uyduların sayısının önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli ölçüde artması beklendiği için geliyor. SpaceX, Amazon ve OneWeb gibi şirketlerin katkılarıyla, 2025 yılına kadar 18.000 kadar yeni uydu gezegenin üzerinde yüzüyor olabilir. Bu uydular yalnızca gece gökyüzünü gözlemlemeyi daha zor hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda olası bir çarpışma olasılığı da artacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.