Bilim & Teknik

Türk astrofotoğrafçı görüntüledi! İşte o an!

Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) Güneş'in önünden 1 saniyeden az süren geçişini görüntülemeyi başardı.

Türk astrofotoğrafçı görüntüledi! İşte o an!

Türk astrofotoğrafçı Mehmet Ergün, 1 saniyeden az süren geçiş sırasında çektiği 34 kare fotoğraftan zaman atlamalı bir video oluşturdu. Böylelikle bu geçişi tıpkı bir ağır çekim gibi formata dönüştürerek herkesin izleyebilecek olduğu son şekli verdi.

Türk astrofotoğrafçı görüntüledi! İşte o an!

Uzaya olan merakı nedeniyle Samanyolu Galaksisi'ni çekmeye başlayan Ergün, Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydu olan Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) Güneş'in önünden geçişini, görüntülemeyi başardı. Güneş’in önünde siyah bir leke gibi gözüken ISS'nin bu geçişi, yalnızca 0.9 saniye gözlemlenebiliyor.

Ancak bu geçişi Almanya’dan anbean çeken Ergün, yüksek kaliteli ve çözünürlüklü 34 kare fotoğrafı timelapse (zaman atlamalı) video haline getirdi. Ergün’ün bu fotoğrafları, oldukça büyük ilgi gördü.

Alanında en başarılı isimlerden biri olarak gösterilen 40 yaşındaki fotoğrafçı Ergün, teleskopu ile farklı zamanlarda Uluslararası Uzay İstasyonu’nun geçişini görüntülemeye çalıştığını ancak bunu 10'uncu denemesinde başarabildiğini belirtti.

Gözlenmesi oldukça zor olan bu olayı ölümsüz kılmak için dört hafta önceden çalışmalara başladığını ifade eden Ergün, açıklamasında; "ISS'in Dünya'nın çevresinde dönüşü yaklaşık 92 dakika sürüyor. ISS'i her zaman istediğimiz noktadan göremiyoruz. Dünya ile Güneş'in arasından geçme olayına ise çok nadir rastlanabiliyor. Mesela görebileceğiniz noktanın 1 kilometre sağından veya solundan baktığınızda göremezsiniz” ifadelerine yer verdi.

İşte Uzay istasyonunun Güneş'in önünden geçme anı;

Yorumlar
EmreTanrıverdi
Teşekkürler 😊🙏
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.