Bilim & Teknik

NASA James Webb Uzay Teleskobu ile ilgili açıklamalarda bulundu

NASA ve James Webb Uzay Teleskobu projesindeki ortaklarının, gözlemevi tarafından yakalanan ilk tam renkli görüntüleri ve spektroskopik verileri ortaya çıkarmasına sadece birkaç gün kaldı.

NASA James Webb Uzay Teleskobu ile ilgili açıklamalarda bulundu

Ajans, JWST'nin ilk kozmik hedef listesini ortaya çıkararak, ne beklenmesi gerektiğine biraz daha açıklık getirdi.

Bunlardan biri, yaklaşık 7.600 ışık yılı uzaklıkta bulunan Karina Bulutsusu. NASA bunun gökyüzündeki en büyük ve en parlak bulutsulardan biri olduğunu ve Güneş'ten birkaç kat daha büyük yıldızlardan oluştuğunu söylüyor. Teleskopun görüntü yakaladığı bir diğer bulutsu da Güney Halkası. Bu, Dünya'dan kabaca 2.000 ışık yılı uzaklıkta ve gezegenimsi bir bulutsu: ölmekte olan bir yıldızı çevreleyen genişleyen bir gaz bulutu.

Evimize daha yakın olan ve neredeyse 1150 ışık yılı uzaklıkta bulunan ve Jüpiter'in kütlesinin yaklaşık yarısına sahip olan gaz gezegeni ise WASP-96 b. NASA gezegenin ışık spektrumu verilerine bir bakış sağlayacak. Buradan çok daha uzakta, Pegasus takımyıldızında yaklaşık 290 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Stephan Beşlisi var. Bu, 1877'de keşfedilen ilk kompakt gökada grubu olarak biliniyor ve dördü "tekrarlanan yakın karşılaşmaların kozmik bir dansında kilitli" olan beş gökadadan oluşuyor.  

NASA, ESA, CSA ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü'nden bir uzmanlar komitesi, Webb'in aletleri için ilk hedefleri belirlemek için beş yıl harcadı. JSWT'nin yakaladığı tam renkli görüntüler ve spektroskopik veriler 12 Temmuz saat 10:30’da açıklanacak. Bunları NASA'nın web sitesinde görebileceksiniz.

Bu, gözlemevinin genel bilim operasyonlarının resmi başlangıcını işaret ettiği için JWST için önemli bir adımı işaret ediyor. Amaç, bize en eski yıldızlar ve galaksiler ile potansiyel olarak yaşanabilir öte gezegenler hakkında daha ayrıntılı görüntüler ve bilgiler sağlamak. Aralık ayında piyasaya sürüldükten sonra, JWST'nin hedefine ulaşması ve tam operasyona hazırlanması birkaç ay sürdü. Gözlemevinin neler yapabileceğini bulmaya çok yakınız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.