Bilim & Teknik

NASA Mars'ın yüzeyindeki araçları uzaydan görüntüledi!

NASA, Mars'ta görevli olan araçları InSight ve Curiosity'i, yörüngeden görüntülendi.

NASA Mars'ın yüzeyindeki araçları uzaydan görüntüledi!

NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) uzay sondası, Mars’ın yörüngesinden fotoğrafladığı, Mars'ın yüzeyinden çalışmalarına devam eden araçları InSight ve Curiosity'inin görüntülerini paylaştı.

NASA Mars'ın yüzeyindeki araçları uzaydan görüntüledi!

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars’ta görev yapmakta olan InSight ve Curiosity araçlarına ait, yörüngeden elde ettiği görüntüleri paylaştı.

NASA Mars'ın yüzeyindeki araçları uzaydan görüntüledi! - Resim : 1

Mars’ın yörüngesinden Kızıl Gezegen’in yüzeyindeki küçük cisimleri dahi tespit edebilen (MRO) uzay sondası, elde ettiği görüntüler ile keskin görsel becerisini de sergilemiş oldu.

(MRO) uzay sondasının görüntülediği bu gezinti 21 Mayıs ve 20 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi. Curiosity, görüntülendiğinde ise Mars’taki suyun tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve organik bileşiklerin işaretlerini aramak için Gale Krateri’nde sondaj yapıyordu.

NASA Mars'ın yüzeyindeki araçları uzaydan görüntüledi! - Resim : 2

NASA görüntüleri paylaşırken, “MRO, bu fotoğrafı 23 Eylül 2019’da Mars yüzeyinden 272 kilometre yükseklikte çekti. Fotoğrafta aracın iki tarafında bulunan güneş panelleri net bir şekilde görülebiliyor. InSight'ın uzaydan çektiğimiz en net fotoğrafı bu oldu." açıklamasında bulundu.

Yorumlar
sanane
aferim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.