NASA: Mars'ta yaşam olduğuna dair kesin kanıtı bulduk!

NASA, Perseverance gezgini tarafından toplanan ilk örneklerin Kızıl Gezegen’de suyun bulunduğunu gösterdiğini duyurdu!

NASA: Mars'ta yaşam olduğuna dair kesin kanıtı bulduk!

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars yüzeyinde bir süredir görev alan Perseverance uzay aracı tarafından toplanan ilk örnekler, Kızıl Gezegen'de milyarlarca yıl önce su bulunduğuna dair kanıtlar içeriyor.

NASA: Yaşam olduğuna dair kesin kanıtı bulduk!

Bilindiği üzere Perseverance, geçtiğimiz günlerde 'Montdenier' ve 'Montagnac' olmak üzere iki kaya örneği toplamıştı. NASA bu örnekleri 385 milyon kilometre öteden analiz ediyor. NASA'nın Perseverance uzay aracı sayesinde Kızıl Gezegen'de 'yaşanabilir, sürdürülebilir bir ortam' olduğu ortaya çıktı.

Zira kayalardan alınan örneklere göre, kayalar eski lav akıntılarından oluşan bazaltik bir bileşime sahip. Kayada gördükleri değişiklik seviyesi ise, bilim insanlarına göre, yeraltı suyunun uzun süredir mevcut olduğunun bir kanıtı.

NASA Genel Merkezi'nden Mitch Schulte konuya dair yaptığı kapsamlı açıklama ise şu şekilde;

"Bu örnekler, Dünya'da gelecekteki laboratuvar analizleri için yüksek değere sahip. Bir gün, bu kayanın minerallerinin temsil ettiği çevresel koşulların sırasını ve zamanlamasını çözebiliriz. Bu, Mars'taki sıvı suyun tarihi ve kararlılığıyla ilgili büyük soruyu yanıtlamaya yardımcı olacak.''

"Bu ilk iki kaya çekirdeğindeki tuz mineralleri, antik Mars suyunun küçük kabarcıklarını da hapsetmiş olabilir. Bu mineraller, Mars'ın eski iklimi ve yaşanabilirliği hakkında ipuçları sunan mikroskobik zaman kapsülleri olarak hizmet edebilir. Tuz mineralleri antik yaşamın izlerini koruma yetenekleriyle Dünya'da iyi bilinmektedir.''