Mars gezgini Perseverance, Mars'taki ilk numunesini topladı!

NASA'nın Mars'taki uzay aracı Perseverance, Kızıl Gezegendeki 7. ayında Dünya'ya gelecek ilk numuneyi topladı!

Mars gezgini Perseverance, Mars'taki ilk numunesini topladı!

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın Mars'taki uzay aracı Perseverance, bir kayayı delerek topladığı numuneyi başarılı bir şekilde tüpe yerleştirerek ilk örnekleri toplamayı başardı.

Mars gezgini Perseverance, Mars'taki ilk numunesini topladı!

NASA'nın Kızıl Gezegen günlüğünü tutan, Dünya'nın merakla izlediği Perseverance uzay aracı, geçtiğimiz Şubat ayında Mars'a ulaşmıştı. İlk görevi; Mars'ta geçmişte mikroskobik ölçekte canlılar bulunup bulunmadığını araştırmaktı ve bu sebeple Jezero Krateri’ne inmişti. Uzun zamandır beklenen müjdeli haber geldi ve uzay aracı Perseverance, Mars’taki kaya ve toprak parçalarını toplayıp Dünya’ya göndermek için yaklaşık on yıl sürecek bir görevde ilk kritik adımı tamamladı.

Geçtiğimiz yıl Mars'ta oksijen üreterek gerçekten önemli bir başarıya imza atan PerseveranceMars'tan Dünya'ya gelerek incelenecek örneklerin toplanmasını içeren bu önemli görevin ilk adımı sonunda gerçekleşti.

Mars gezgini Perseverance, Mars'taki ilk numunesini topladı! - Resim : 1

Perseverance'in Mars'ta geçirdiği süreyi dikkate aldığımızda bu görevi gerçekleştirmek için oldukça fazla beklenildiğini söyleyebiliriz. Zira Perseverance, Mars'da geçirdiği sürenin 7. ayında... Ancak diğer yandan, gerçekleştirilen numune toplama çalışmasının 6 Eylül'de başladığını da belirtmeden geçmeyelim.

Plana göre; Perseverence, görev süresi boyunca toplayacağı bu örnekleri Mars'ın yüzeyine bırakacak. Toplanan bu numuneler 2026 yılında gönderilecek başka bir uzay aracı ile toplanarak 2030 yılında Dünya’ya getirilecek. Anlayacağınız üzere, iş numuneleri toplamak ile bitmiyor.

Toplanan bu örnekler ise Mars’ın yapısını daha iyi anlamaya yardımcı olacak. Bu tür örnekler, Mars'ın yaşı, iklim yapısı ve jeolojik yapısı gibi birçok araştırma için de önemli birer kaynak olacak. Bu sayede gelecekte Mars'a insanlı uçuş yapabilmek için çalışmalar yürüten bilim insanları, Mars uçuşları öncesinde gerekli olan hazırlıkları sorunsuz şekilde yapabilecek. En azından öyle olması temenni ediliyor.