Bilim & Teknik

NASA ve DARPA Mars görevi için ilk somut adımı atıyor!

NASA, insanları Mars'a götürmeye çalışırken eski bir fikre geri dönüyor. Teknolojiyi kızıl gezegene mürettebatlı görevler için kullanmak amacıyla bir nükleer termal roket motorunu uzayda test etmek için Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ile birlikte çalışıyor.

NASA ve DARPA Mars görevi için ilk somut adımı atıyor!

NASA yöneticisi Bill Nelson, ajansların "2027'de gelişmiş nükleer termal tahrik teknolojisini göstermeyi" umduklarını söyledi. "Bu yeni teknolojinin yardımıyla, astronotlar derin uzaya her zamankinden daha hızlı gidip gelebilirler. Bu, Mars'a mürettebatlı görevlere hazırlanmak için büyük bir kolaylık."

Çevik Cislunar Operasyonları için Gösteri Roketi (DRACO) programı kapsamında, NASA'nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü, DARPA'nın deneysel bir uzay aracıyla entegre edilecek motorun teknik gelişimine öncülük edecek. NASA, nükleer termal tahrikin (NTP) uzay aracının daha hızlı hareket etmesine izin verebileceğini ve bunun da uzun bir görevi gerçekleştirmek için gereken malzeme hacmini azaltabileceğini söylüyor. Bir NTD motoru ayrıca daha fazla bilim ekipmanı için alan ve enstrümantasyon ve iletişim için ekstra güç sağlayabilir.

1940'larda, bilim adamları nükleer enerjiyi uzay uçuşlarına güç sağlamak için kullanma olasılığı hakkında spekülasyon yapmaya başladılar. ABD, 50'lerden başlayarak bu cephede yer deneyleri yaptı. Bütçe kesintileri ve değişen öncelikler (Uzay Mekiği programına odaklanmak gibi), NASA'nın 1972'nin sonunda herhangi bir test uçuşu gerçekleştirmeden projeyi terk etmesine yol açtı.

NASA ve DARPA Mars görevi için ilk somut adımı atıyor!

Elbette, NTP motorlarıyla ilgili atmosferde veya yörüngede bir arıza meydana gelmesi durumunda radyoaktif maddenin çevreye olası bir şekilde dağılması gibi riskler bulunuyor. Yine de NASA, NTP motorlarının sağlayabileceği daha hızlı geçiş sürelerinin astronotların riskini azaltabileceğini söylüyor. Teknoloji ayrıca Mars'a seyahat sürelerini dörtte bir oranında azaltabilir. Nükleer termal roketler, geleneksel kimyasal tahrik yöntemlerinden en az üç kat daha verimli olabilir.

NASA, ilgili uzay araştırma çabalarına güç sağlamak için nükleer enerjiyi de araştırıyor. 2018 yılında, Mars'ta bir habitatı besleyebilecek bir sistem geliştirme çabalarının bir parçası olarak taşınabilir bir nükleer reaktörün testlerini gerçekleştirdi. Geçen yıl, NASA ve Enerji Bakanlığı, Ay'da test edebileceği bir fisyon yüzey güç sistemi tasarlamak için üç müteahhit seçti. DARPA ve Savunma Bakanlığı, son birkaç yılda başka NTP motor projeleri üzerinde çalıştı.

Bu arada, ABD ilk kez küçük bir modüler nükleer tasarımı onayladı. Gizmodo'nun bildirdiği gibi, tasarım, standart bir reaktörün yaklaşık üçte biri büyüklüğünde bir nükleer tesise izin veriyor. Her bir modül, yaklaşık 50 megavat güç üretme kapasitesine sahip. NuScale adlı bir şirketin tasarımı, nükleer santral inşa etmenin maliyetini ve karmaşıklığını azaltabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.