Bilim & Teknik

Nasa'dan James Webb hakkında üzücü haber!

Nasa'nın 13 milyar yıl önce, karanlık çağlardan hemen sonra oluşmuş evrenin ilk yıldızlarını ve galaksilerini keşfedecek olan James Webb teleskopu ertelendi.


Nasa'nın bu zamana kadar ki en maliyetli ve zahmetli projesi olan dev teleskop James Webb'i bu sefer toplamda 3 yıl erteledi. Bundan önce de üç defa erteleme alan teleskop, Nasa için biraz zorlayıcı bir proje olduğu anlamına geliyor.

Konu hakkında NASA'nın resmi YouTube adresin üzerinden bir açıklama yapan Jim Bridenstine,"Webb'in tamamlanması ve fırlatılması sürecindeki bu ertelemeler nedeniyle hepimiz büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Ancak unutmamamız gereken bir şey var; burada yepyeni bir şey yaratmaya çalışıyoruz. En ileri teknolojileri kullanarak bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir görevi hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Hatalarımızdan ders çıkararak ilerlemeye devam ediyoruz ve nihayetinde başarıya da ulaşacağız. Ekibimizin ara vermeden yoğun bir şekilde çalışmalara devam ettiğini çok iyi biliyorum. Tüm zorlukların üstesinden geleceklerinden eminim." açıklamasında bulundu.

James Webb yeni bir çağın başlangıcı olacak!

NASA'lı bilim insanlarının da açıklamalarına göre yeni bir çağın başlangıcına öncülük edecek olan James Webb'in en büyük bilimsel amacı, bundan tam 13 milyar yıl önce, karanlık çağlardan hemen sonra oluşmuş evrenin ilk yıldızlarını ve galaksilerini keşfetmek olacak.

Konuyla ilgili konuşan NASA yöneticisi Eric Smith de, James Webb ile keşfedebilecekleri şeylerin bir sınırı bulunmadığını belirtirken, "Big Bang sonrası oluşmuş ilk galaksilerden; Europa, Enceladus ve TRAPPIST'teki kimyasal hayat izlerine kadar, Webb evrenimizdeki tüm bu inanılmaz şeyleri araştırmaya koyulacak." ifadesinde bulundu.

Bakalım James Webb teleskopu gerçekten de yeni bir çağın başlangıcına öncülük edebilecek mi göreceğiz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.