Bilim & Teknik

Neowise kuyruklu yıldızı çıplak gözle görülebilecek! Bugün saat kaçta?

27 Mart 2020 tarihinde NASA tarafından keşfedilen ve C / 2020 F3 kod isimli Neowise kuyruklu yıldızı bugün çıplak gözle görülebilecek.

Neowise kuyruklu yıldızı çıplak gözle görülebilecek! Bugün saat kaçta?

Türkiye ve Dünya gündeminde yer alan, 21. Yüzyılın çıplak gözle görülebilen ilk kuyruklu yıldızı Neowise, dünyaya yaklaşıyor. ''Neowise kuyruklu yıldızı ne zaman, saat kaçta?'' soruları ise şimdiden merak konusu. Neowise kuyruklu yıldızı bugün çıplak gözle görülebilecek.

Neowise kuyruklu yıldızı çıplak gözle görülebilecek! Bugün saat kaçta?

27 Mart 2020 tarihinde NASA tarafından keşfedilen Neowise kuyruklu yıldızı, Dünya'ya yakın bir konumdan geçecek olması nedeniyle yakından takip edilebilecek.

Ayrıca 3 Temmuz 2020 tarihinde Güneş'e çok yakın bir seyir gösteren Neowise kuyruklu yıldızı, Güneş çevresinden çıkarken Dünya'ya en yakın konumdan ilerlemesi dolayısıyla gözle görülebilecek. Daha net görmek için ise uzmanlar bir dürbün ile bakılmasının yeterli olacağını belirtiyor. Dürbün kullanmak, izleyicilere kuyruklu yıldızın ve uzun çizgili kuyruğunun görülmesine yardımcı olacak.

Neowise kuyruklu yıldızı çıplak gözle görülebilecek! Bugün saat kaçta? - Resim : 1

Dünya'dan 64 milyon mil (103 milyon kilometre) gibi risk oluşturmayacak bir mesafede geçecek olan Neowise kuyruklu yıldızı, Güneş'ten uzaklaşması sebebi ile 11 Temmuz (bugün) gün batımından kısa bir süre sonra, gökyüzünde görünmeye başlayacak. 23 Temmuz’da ise Dünya’ya en yakın geçişini gerçekleştirecek .

Kuruklu yıldız, astroid vb ilkel güneş sistemi organlarının, biliminin yeni boyutlar kazanmasına olanak sağlıyor. Aynı şekilde Neowise kuyruklu yıldızı da gökbilimcilere bileşimi ve yapısı hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sunacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.