Bilim & Teknik

Öğrenciler yaşadı! Okul ders saati 4’e düşüyor

Eğitim sisteminde köklü değişiklikler yaşanmaya başlıyor. Şimdi ise normalde 8 saat olan okul ders saatinin 4’e düşürülmesi gündemde. İşte detaylar.

Öğrenciler yaşadı! Okul ders saati 4’e düşüyor

Bilindiği üzere her yıl ülkeler arasında eğitim kısasları yapılıyor. Hangi ülkenin eğitim sisteminin en iyi olduğuna dair araştırmalar yapılıyor. Bu alanda uzun yıllardan beri lider olan ülke ise Finlandiya. Sürekli övülen Avrupa ülkeleri bile Finlandiya’nın çok gerisinde kalıyor. Nitekim Türkiye de orta sıralarda yer alıyor.

Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülke Finlandiya’nın eğitim sistemini örnek almaya çalışıyor. Hatta Avrupa’da pek çok ülke gün geçtikçe birebir bu sisteme geçiş yapmaya başlıyor.

Öğrenciler yaşadı! Okul ders saati 4’e düşüyor

Şu anda Finlandiya’da okullarda 4 ders saati yer alıyor. Bu 4 saatin 3 saati ders, 1 saati ise tenefüse ayrılıyor. 45 dakikalık dersin sonunda 15 dakikalık teneffüsler veriliyor. Bu sistemde öğrencilerin eğitim sonrası sosyalleşmesine ve oyun oynamasına imkan tanınıyor.

Şimdi Avrupa’da birçok ülke de bu sistemi yürürlüğe koymaya hazırlanıyor. İspanya ve Portekiz başta olmak üzere pek çok ülke okul ders saatlerini 4 saate indirmeye hazırlanıyor. Peki ya Türkiye?

Hali hazırda ülkemizde liseler 8 ders saati ile 12 ders saati arasında değişen sürelerde eğitim veriyor. İlköğretimde ise ders süresi biraz daha kısa. Eğer bu sistem Türkiye’de de uygulanırsa okul saatleri yarı yarıya azalmış olacak. Normalde okulda 8 saat zaman geçiren öğrenciler sadece 4 saat vakit geçirecekler. Nitekim bu sürenin 1 saati de teneffüs olacak.

Sizce de bu sistemin Türkiye’de uygulanması hoş olmaz mıydı? Sonuçta eğitimde dünyanın en iyisi olan Finlandiya’da bu sistem uygulanıyor. Eğer yanlış bir sistem olsaydı, Finlandiya dünyanın 1 numaralı eğitim sistemine sahip olmazdı.

Yorumlar
Gençler işsiz
4 saat düşürmek tammanen saçmalık olur. onun yerine okul temel dersler alındıktan sonra branş ayırmaksızın çocukların ilgi ve yeteneklerini keşfedecekleri derslerin sayıları arttırılıp içerigi düzeltilmeli. Resim, müzik, beden eğitimi gibi derslere önem verilmeli. Yarış atı gibi çocuk yetiştirmek yerine ilgi ve becerilerini keşfeden bireyler yetiştirilmeli. Ve mezun olduklarında sevdikleri mutlu olacakları meslekleri yapmaları saglanmalı. İş kaygısıyla ilgi yeteneklerine bakılmaksızın doktor olsun mühendis olsun çok para kazansın diye diye insanların ömrünü yemeyin artık.
Cevapla
Kes
Bunun gerceklesebilmesi icin once mufredatin degismesi sart cunku 8 saatte yetistirelemeyen mufredati 4 saatte yetistirmeye calismak aptallik olur
Cevapla
Şahsuvar
4 saat mükemmel çok verimli olur. Biz okurken 8 saat idi sıkılmaktan dersleri kaynatıyorduk. Sıkılmaktan kandırdık kendimizi...
Cevapla
Xyz
Bos muhabbet...once arastirip neyin ne oldugunu öğrenin...avrupa da ögrencilerin bir yilda aldigi ders saati bizdekinden daha fazla...ayricaordaki ögrenciler de burdaki öğrencilerddn cok daha farkli...sorumluluk nedir biliyor beleşci degil...
Cevapla
Haklısın
Tamam reis akp ye devam
Ali
Ogretmenler ek ders ücreti alamaz maaşları çok düşük olur bence:)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.