Bilim & Teknik

Okullarda 4 gün ders 3 gün tatil dönemi başlıyor! Öğrenciler mutlu!

Eğitim öğretimde önemli değişiklikler yapılacak. Uzaktan öğrenmenin yaygın hale gelmesi, okul alışkanlıklarını temelli değiştirebilir. Son dönemde iş modellerinin değişmesiyle birlikte, öğrencilik modeli de değişime uğruyor. Keza artık 4 gün ders, 3 gün tatil olacak.

Okullarda 4 gün ders 3 gün tatil dönemi başlıyor! Öğrenciler mutlu!

Uzaktan eğitimin geçerliliğini koruyor olması bazı soruları da beraberinde getirdi. 5 gün okula gitmeye gerçekten gerek var mı?

Eğitim - öğretimde çok önemli bir dönüm noktasındayız. Teknolojinin gelişmesi, internetin hızlanması, uzaktan öğrenmenin yaygınlaşması, hükümetleri radikal kararlar almaya itiyor.

Pandemi sonrasında ofis yerine evden çalışma alışkanlığı yaygınlık kazanmıştı. Hatta pandemi bittikten sonra da pek çok şirket, ofis yerine evden çalışma modeline devam etme kararı almıştı.

2022 ile birlikte, bazı ülkelerde iş alışkanlığında önemli değişimler yaşandı. Özellikle İskandinav ülkelerinde haftada 5 günlük çalışma dönemi sonra ermiş ve 4 gün iş, 3 gün tatil modeline geçiş yapılmıştı.

Hatta geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir şirket de bu sistemi uygulamaya karar vermiş ve Mart ayına kadar 4 gün iş, 3 gün tatil şeklinde çalışacaklarını açıklamıştı.

Okullarda 4 gün ders 3 gün tatil dönemi başlıyor! Öğrenciler mutlu!

Bu durumun iş alanlarında yaygınlaşması sonrasında, okul tarafında da önemli atılımlar gelmeye başladı. Norveç’te bazı pilot okulların 4 gün ders 3 gün tatil dönemine geçiş yaptığı ve bu doğrultuda dönemin devam edeceği açıklandı.

Eğer sistem verimli olursa 4 gün okul, 3 gün eğitim şekli tüm okullarda uygulanmaya başlayacak. Bu sistemin sonrasında Avrupa’da da uygulanması ön görülüyor.

Şimdilik Türkiye’de bu sistemin uygulanıp, uygulanmayacağı belli değil. Fakat önümüzdeki süreçte benzer bir sistemin Türkiye’de de bazı okullarda uygulanması sürpriz olmayacaktır.

Yorumlar
Amet
Uzaktan eğitim hiç bir işe yaramıyor bunun örneğini uyguladık karantili günlerde kaç çocuğumuz derslerle ilgilendi yüzde kaçı kaldi ki eğitme destekleyen bir ülke olmalıyız ken can ları sıkılan eğitme kosteliyor
Cevapla
...
bu nasıl bir karar zaten bir b.k öğrenmiyorduk simdi hiç öğrenmicez yemin ederim seçimden önce ülkeyi yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar hayır yanı aklı başında olan bir öğrenci bunu kabul etmez bunu sadece orta 2 kabul eder aq resmen zarar bu birde iyice azaltılsın diyorlar sen yarın bir gün işe başladığında sana o matematik işlemini onlar sana öğretmeyecek kimyacı oldun mu yanlış bir şey yapmaman gerekecek asidin üstüne su dökülmez ama bunlar onu yapıyor bu tatili destekleyen 6. sınıfa ve ondan küçük sınıflara gidendir
Cevapla
Fatih Çelik
Hiç gerek yok okula uzaktan eğitim yapın geçin o kadar masrafa gerek o zaman zaten kalma yok disiplinyok öğretmenin hiç değeri yok
Cevapla
Musa
Evet yok sıkıntımı var
Süleyman
Aslında 6gün olmalı normal günlerde ders sayıları azaltılmasılı sabah ve akşamları çocuklar için çok sıkıntılı oluyor iki gün çok fazla...
Cevapla
Musa
Lan piç siktir git amına koyim
Ahmet
Şöyle ki evet dersleri 5güne çıkmalı ders saatleri sabah erken gidilmeli çıkışlar akşam olmalı çünkü ders konusu uzun uzun anlatılmalı ki çocuklarımız daha iyice kavraması önemli çocuklarımız konuyu iyice kavraması olursa ek dersleri olmaz
Halıme
Ya baslıgı görünce türkiye sandım bize ne ya avrupadan
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.