Bilim & Teknik

Robot futbolcular insanların yerine maç yapacak

İlk kez 1997 yılında düzenlenen robot futbol turnuvası RoboCup her yıl robotların çekişmeli maçlarına sahne oluyor.

Robot futbolcular insanların yerine maç yapacak

Turnuvada 15-20 santimetre boydan başlayıp insan boyutlarına kadar robotlar yer alıyor. Robotların kontrolü değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin bazı robotlar kumanda sistemine bağlıyken bazıları ise önceden tanımlanmış kodlara göre hareket ediyor. Bu nitelikler maça göre değişiyor. Robotlar tıpkı insanlar gibi bazen takım oyununu unutup bireysel oynayabiliyor. Durum böyle olunca bu maçlar başlı başına bilim dalı haline geliyor. Carnegie Mellon Üniversitesi Makine Öğrenimi Bölümü Başkanı Manuela Veloso bu bilimin araştırmacılarından biri. Manuela Veloso, bu oyunu kabile kültürüne benzetiyor. 'Benden olanlar ve diğerleri diye kodlamak kabilelere çok benzer' ifadelerini kullanıyor.

Kendisini yalnız bir takıma ait hisseden bazı robotlar karşı takıma şiddet bile uyguluyor. Buda insanın doğasındaki kazanma hırsına benziyor. Veloso, bazı maçlarda tüm robotların kırmızı kart gördüğünü fakat robotlara faul kodu yüklenmediğini ilginç buluyor. Bu robotlar sadece kazanmaya odalandıkları için karşı takımı görmezden gelebiliyor. Tıpkı insanlarında kazanma hırsıyla gözlerinin kararıp rakip oyuncuları sakatlaması gibi.

Ne dersiniz ilerde belkide futbolcular bile robotlardan oluşur. Hangi ülkenin robot futbolcusu iyiyse Dünya Kupasını kazanır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.