Bilim & Teknik

Rusya Türk astronot için Türkiye'den adım bekliyor!

Rusya, Türk astronotun Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmesi teklifi konusunda Türkiye’den adım beklendiğini açıkladı.

Rus uzay ajansı Roscosmos’un iştiraki, fırlatma işlemi sağlayıcısı Glavcosmos’un Başkanı Dmitriy Loskutov, Türkiye’nin uzaya Türk astronot gönderilmesiyle ilgili Türkiye'den adım beklediklerini ifade etti.

Rusya Türk astronot için Türkiye'den adım bekliyor!

Washington’daki Uluslararası Astronomi Kongresi çerçevesinde Sputnik’e konuşan Loskutov, “Türk meslektaşlarımızdan yapılan teklife karşı Türkiye'den adım bekliyoruz, ilk Türk astronotun 2023’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gidebilir, teklif üzerinde çalışılmalı” açıklamasında bulundu.

Loskutov ayrıca yaptığı açıklamada,; 2023 yılının Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü olduğu için bu önemli tarihe özel olarak, uçuşun bu döneme denk getirilebileceğini ifade etti.

Loskutov, “Prensipte Türk astronotun hazırlanması ve uçuşun gerçekleştirilmesi için vakit var” diyerek sözlerine devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu teklife kayıtsız kalmayarak, Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Rogozin’in Cumhuriyet'in 100. yılında UUİ’ye bir Türk astronot gönderme önerisini daha önce kabul etmişti. Ancak henüz resmi olarak bir çalışma başlatılmış değil.

Yorumlar
Aydın DURMUŞ
Devlet bana destek versin 2023 yılında MARSA gidecek uzay mekiği yapayım hemde çok uygun maliyetle hatta tam destek versin 2023 yılına en az 5 adet mekik yaparım ama tam yetki verirse...
Cevapla
Furkan
Acaba uui'ye niye astronot göndereceksiniz? tamam gonderdiniz sonra ne olacak. uui bi laboratuvar orda deneyler yapiliyor turkiyede bilimsel bi calisma mi var ki oraya astronot gondereceksiniz. bunlar hepsi seçmene oynamaktir. 29 ekim 2019da yerli ucak ilk ucusunu yapacakti hani nerede ucak?
Cevapla
Okan
O kadar aceleci olmayın.
Cevapla
Yasin
Eğer Ruslar gönderirse Astronot değil kozmonot olur astronot ABD’nin, Kozmonot Rusların
Cevapla
Tipitip
Daha vakit var daha cokkkk vakit var.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.