Bilim & Teknik

Sesli komutla açılıp kapanabilen yerli yapım akıllı koltuk! Video

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, bir mobilyacı sesli komutla açılıp kapanabilen koltuk takımı tasarladı.

Sesli komutla açılıp kapanabilen yerli yapım akıllı koltuk! Video

Ülkemizde teknolojik alandaki gelişmeler herne kadar yavaş ilerlesede, özel firmaların ve devlet kurumlarını teknolojiye ayak uydurması ve gelişmesi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu doğrultuda İnegöl mobilyacılar çarşısındaki bir mobilyacı esnaf sesli komutlarla açılıp kapanabilen akıllı koltuk geliştirdi.

Türkiye'nin önemli mobilya merkezlerinden Bursa'nın İnegöl lçesinde faaliyet gösteren mobilya firmasının özel imalatı olan koltuk takımı, sesli komutla çeşitli şekillere dönüştürülebiliyor. Arkasına monte edilen cihaz sayesinde sesli komutla yönlendirilen koltuk takımı, yatağa veya dinlenme koltuğuna dönüşebiliyor. Koltuk takımının yazılımını yapan firmanın ortaklarından Sedat Seymen, koltuğu imal etmek için 8 ay önce çalışmalara başladıklarını anlattı.

1439749623_img20150816210241.jpg

Sedat Seymen, akıllı koltuk ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Şu anda tamamen her şeyiyle hem yazılım hem elektronik devresi oturmuş durumda, stabil çalışıyor. Aslında bir elektronik devre ve içerisinde bir yazılım bulunmakta. Telefondaki bir yazılımla cihaz üzerindeki yazılıma hükmediyoruz, o da koltuğa hükmediyor. İnegöl mobilyası Türkiye'nin lokomotifi durumunda. Biz bu sektörde İnegöl olarak öncü ve lider olduğumuzu düşünüyoruz.

Misafir geldiğinde yatağını açmak istiyorlar. Bayanlara büyük kolaylık. Sadece yatağa 'açıl' demesi yeterli olacak. Yatak açılacak. 'Kapan' dediğinde de kapanacak. Ürünümüz şu anda seri üretime hazır bir pozisyonda. Bu ve bunun gibi daha farklı modellerimizi İnegöl'deki kasım fuarında değerli kullanıcılarımıza sunacağız. Teknik servis konusunda sıkıntımız yok. Ayrıca cihazımız birçok teste tabi tutuldu. Şu an kullanım şartlarının 10 katı daha üst kullanımlarda daha zor şartlarda çalışabilir seviyede tasarlandı. O yüzden de zaten herhangi bir sıkıntı çıkmaz.

Patent başvurusunu yaptık. Çünkü araştırmalarımızın sonucunda Türkiye'de ve dünyada koltuk üzerine böyle bir çalışma yok. Bu koltuğun satışına eylül ayının 15'inden sonra başlayacağız. Koltuğun değerinden çok fazla bir maliyeti yok. O yüzden de vatandaşlarımız rahatlıkla alabilecek seviyede ücreti olacak. Daha sonra koltuğun fiyatını belirleyeceğiz." Öte yandan Sedat Seymen, yaklaşık 8 aylık bir çalışmanın ürünü olan koltuk takımının fiyatının ise önümüzdeki ay belirleneceğini söyledi.

Kaynak:AA

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.