Sömestr tatili 1 ay oluyor! Öğrenciler tatile doyacak!

Bugün öğrenciler için önemli bir gün. Çünkü ara tatil başlıyor! Bu hafta sonu öğrenciler sömestr tatiline girecekler. 20 Ocak Cuma itibariyle başlayacak olan tatilde öğrenciler tatile doyacak. İşte konunun detayları.

Sömestr tatili 1 ay oluyor! Öğrenciler tatile doyacak!

Yarıyıl tatili için geri sayım devam ediyor. Sömestr tatiline artık sayılı saatler kaldı diyebiliriz. Ülkemizde sömestr tatili 20 Ocak Cuma günü yani bugün başlayacak. Bilindiği üzere ara tatil 15 gün olarak uygulanıyor. Elbette buradaki 15 gün ifadesi biraz söz gelimi diyebiliriz. Çünkü tatil 2 hafta. Hatta aradan hafta sonlarını da çıkarsak 10 günlük bir tatilin olduğunu ifade edebiliriz.

Bilindiği üzere son yıllarda ara tatil haricinde 5 günlük iki tatil de uygulanıyor. Dönem ortasında uygulanan bu tatillerde öğrenciler 1 hafta boyunca okula gitmiyorlar. Nitekim bu yöntem Avrupa’da pek çok ülkede bu sistem uygulanıyordu.

Sömestr tatili 1 ay oluyor! Öğrenciler tatile doyacak!

Bazı ülkeler bu sistemi değiştirmeye karar verdiler. Aralarında Türkiye’nin de rol model olarak gördüğü ülkeler ara tatilleri sömestr tatiline dahil ederek süreyi 1 aya uzattılar. Bu sayede öğrencilerin daha verimli bir kış tatili yapması ön görülüyor.

Sömestr tatili 1 ay oluyor! Öğrenciler tatile doyacak!

Tatilin 1 aya yükseltilmesinde pek çok etken söz konusu. Bu etkenler arasında kış tatilinin öne çıkarılması ve turizmin canlandırılması gibi kriterler de söz konusu.

Benzer bir uygulama Türkiye’de de uygulanabilir. Çünkü Türkiye genel olarak eğitim tarzında batıyı takip ediyor. Peki sizce ara tatillerin kaldırılarak sömestr tatiline dahil edilmesi mantıklı mı? 1 aylık sömestr tatili mi daha iyi olurdu yoksa mevcut sistemdeki 1’er haftalık 2 ara tatil ve 2 haftalık sömestr tatili daha mı iyi? Yorum sizin.