Bilim & Teknik

Sony elektrikli otomobili Vision-S modelini duyurdu

Sony, CES 2020 fuarında bir sürprize imza atarak Vision-S isimli konsept elektrikli aracını tanıttı.

Sony elektrikli otomobili Vision-S modelini duyurdu

Vision-S adı verilen elektrikli araç Sony nin bu güne kadar ürettiği ilk prototip araç. Sony, prototip aracı oluştururken diğer teknoloji devleri ile ortaklığa gitti. Bosch, Continental, NVIDIA ve Qualcomm bu şirketlerden sadece birkaçı.

Sony elektrikli otomobili Vision-S modelini duyurdu

33 farklı sensör ile donatılan aracın büyük ihtimal ile otonom bir sürüş sağlayacağı düşünülüyor.Araçta bulunan yüksek çözünürlüklü, HDR uyumlu CMOS algılayıcılar  nesneleri algılamanın yanı sıra renk tanımlama için de kullanılacak.

Sony elektrikli otomobili Vision-S modelini duyurdu - Resim : 1

Solid State LiDAR sensörü ise gece ve gündüz sürüşlerinde nesneleri algılamak için kullanılacak. Tof sensörlerine sahip olan araç, içeride ve dışarıda olan insan ile nesneleri tanıma özelliğine sahip. Bu arada aracın ikinci sınıf otomasyona sahip olduğunu belirtelim.

Sony, aracının iki elektrikli motora sahip olduğunu ve 200 kwh güç ürettiğini belirtti.
Bu motor gücü ile aracın 0-100 km hızlanmasının yaklaşık 4.8 saniyede tamamladığı, son hızının ise 149 mph yani yaklaşık olarak 240 km olduğu açıklandı.

Sunum sırasında Sony'nin vurguladığı bir diğer önemli konu ise araç içi eğlence sistemleri oldu. Araç 360 derecelik Reality Audio ismini verdiği bir özelliğe de sahip. Aracın içinde 360 derecelik bir ses deneyimine sahip olmanızı sağlayan sistem büyük ilgi gördü.

Sony elektrikli otomobili Vision-S modelini duyurdu - Resim : 2

Otomobilin ön konsolunda birden fazla bilgi ve eğlence seçeneği içeren panoramik bir ekran bulunuyor. Temel olarak eğlence ve sürüş bilgilerini gösteren ekran  neredeyse tüm ön konsolu kaplıyor.

Sony'nin teknolojilerini tanıtmak için hazırladığı bu prototipi ise büyük ihtimal ile yollarda görmek mümkün olmayacak.

Yorumlar
batuhan zorluoğlu
baya etkileyici ama ben elektrikli araç kontejyanımı peugeottan yana kullanmak istiyorum o beni daha da çok meraklandırıyor
Cevapla
Misafir
Sony elektronikte rakibi olmayan cok köklü bir firma.bu ise girerse sektöre cok sey ogretebilir.
Cevapla
aydın özpetek
elektrikli araçlar rövaşta olacak sanırım bu sene bakalım peugeotun elektrikli araçları nasıl olacak :D
Cevapla
💠 GakkoCan 💠
Soni ilk önce baş edemedigi telefon piyasasından silinmeyi önlesin
Cevapla
No Comment
Bir Japon elektronik üreticisi firma ile yaşadığımız ülke aynı zamanda prototip tanıtıyor ve sen telefon diyorsun. 🤦‍♂️🤦‍♂️ ayrıca aracın çalıştığı firmalar alanında en büyük olanlar ve sunduğu otonom özelliklere bakılınca TOGG yanında bisiklet kalır. Şimdi otur yerine SIFIR..!!
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.