Bilim & Teknik

SpaceX çevrecilere karşı cephe alacak

SpaceX, Starship aracı için ilk tam entegre uçuş testini nisan ayında tamamlamış olsa da, etkinlik tam olarak başarılı olmadı.

SpaceX çevrecilere karşı cephe alacak

Şirket, ayırma hatası nedeniyle uzay aracını havaya uçurdu ve bu, hassas yaşam alanlarını içeren yüzlerce dönümlük arazide enkazın fırlamasına neden oldu. Ayrıca devlet parkı arazisinde 3,5 dönümlük bir yangın çıkardı. Buna cevaben, çevre ve vahşi yaşamla ilgili kar amacı gütmeyen gruplar, Federal Havacılık İdaresi'ne (FAA) karşı bir dava açarak ajansı, SpaceX'in Boca Chica'daki Texas fırlatma sahası etrafındaki Starship programının çevresel etkisini değerlendirmemekle suçladı. Ve şimdi SpaceX, mahkemeye davalı olarak ajansa katılmasına izin verilmesini talep eden bir dilekçe verdi.

Hatırlarsanız, FAA'yı dava eden gruplar, ajansın SpaceX'in süper ağır kaldırma aracını bir çevresel etki bildirimi (EIS) değerlendirmesi yapmadan fırlatmasına izin verdiğinde Ulusal Çevre Politikası Yasasını ihlal ettiğini iddia etmişti. FAA, SpaceX'in fırlatma sahasının çevresel bir incelemesini yaptı ve SpaceX'ten 75'ten fazla değişiklik yapmasını istedi ancak tamamlanması yıllar alabilecek çok daha kapsamlı ve derinlemesine bir süreç olan bir EIS değerlendirmesini zorlamadı.

SpaceX çevrecilere karşı cephe alacak

SpaceX, önergesinde davanın şirket üzerindeki potansiyel etkisini açıkladı. Ne de olsa davacılar, fırlatma lisansının iptal edilmesini ve FAA'nın bir EIS değerlendirmesi yapmasını talep ediyor. SpaceX, dava nedeniyle "Starship / Super Heavy Programının daha fazla lisanslanmasının önemli ölçüde ertelenebileceğini" ve bunun da "önemli ulusal çıkarlara" zarar verebileceğini söyledi. SpaceX'in NASA ve orduyla mevcut sözleşmeleri var ve bir Starship varyantının Amerikalıları aya götürmesi bekleniyor.

Şirket ayrıca, FAA'nın "çıkarlarını yeterince temsil etmediğini", bu nedenle devreye girip kendini savunması gerektiğini savundu. CNBC'ye göre davacılar, "standart olduğu ve izinlerinin söz konusu olduğu bir davaya başvuru sahibinin müdahale etmesi beklendiği için" SpaceX'in mücadeleye katılmasına karşı değiller.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.