Google yapay zeka için Avrupa ile anlaşacak

Dünya hükümetleri, üretken yapay zekanın büyük kesinti potansiyelini dikkate aldı ve buna göre hareket ediyor.

Google yapay zeka için Avrupa ile anlaşacak

Reuters'e göre Avrupa Komisyonu (AK) endüstri başkanı Thierry Breton çarşamba günü yaptığı açıklamada, Alphabet ile yapay zeka temel kuralları oluşturmak için gönüllü bir anlaşma üzerinde çalışacağını söyledi. Breton, Avrupa ve diğer bölgelerdeki şirketlerden gelen girdileri içerecek düzenlemeyi görüşmek üzere Brüksel'de Google CEO'su Sundar Pichai ile bir araya geldi. AB'nin katı teknoloji kuralları uygulama geçmişi var ve bu ittifak, Google'a ileride sorunlardan uzak dururken girdi sağlama şansı verecek.

İttifak, AB'nin önerdiği ve geliştirilmesi ve yürürlüğe girmesi çok daha uzun sürecek olan AI Yasası gibi resmi mevzuattan daha önce yönergeler oluşturmayı amaçlıyor.

Google yapay zeka için Avrupa ile anlaşacak

Breton yaptığı açıklamada, "Sundar ve ben, yapay zeka düzenlemesinin fiilen uygulanabilir hale gelmesini beklemeyi göze alamayacağımız ve tüm yapay zeka geliştiricileri ile yasal son tarihten önce gönüllü olarak bir yapay zeka anlaşması geliştirmek için birlikte çalışamayacağımız konusunda anlaştık" dedi.

AB teknoloji şefi Margrethe Vestager salı günü yaptığı açıklamada benzer bir hamle olarak, federasyonun AI için minimum standartlar oluşturmak üzere ABD ile birlikte çalışacağını söyledi. Vestager AB hükümetlerinin ve milletvekillerinin 2023'ün sonuna kadar düzenleme için ortak bir metin üzerinde anlaşacaklarını umduğunu söyledi. AB'yi endişelendiren konular arasında telif hakkı, dezenformasyon, şeffaflık ve yönetişim yer alıyor.