Bilim & Teknik

SpaceX insanlı roket fırlatışı ertelendi! işte sebebi

SpaceX’in insanlı uzay görevi, olumsuz şartlar nedeni ile ertelendi!

SpaceX insanlı roket fırlatışı ertelendi! işte sebebi

Son dönemde roketlerini oldukça yoğun şekilde kullanıyor olan SpaceX, bugün gerçekleştirmesi beklenen insanlı uzay görevini, rüzgar ve hava koşullarının uygun olmaması nedeni ile ertelemek zorunda kaldığını duyurdu.

SpaceX insanlı roket fırlatışı ertelendi! işte sebebi

Dünyanın en büyük uzay şirketleri arasında gösterilen SpaceX, bilindiği üzere son dönemlerde sık sık gerçekleştirdiği fırlatışlar ile sürekli gündemdeydi. Özellikle de SpaceX’in insanlı uzay görevi, dünyanın en çok merak ettiği uzay projeleri arasında yerini almıştı. Zira şirket daha önce başarılı bir şekilde astronotlu bir görev gerçekleştirmişti.

Şirketin bugün bir insanlı görev daha gerçekleştirmesi bekleniyordu. Ancak SpaceX, ikinci astronotlu görevini ertelemek zorunda kaldığını duyurdu. Şirket sebep olarak ise; yüksek rüzgar hızı ve olumsuz hava koşulları olduğunu belirtti.

SpaceX insanlı roket fırlatışı ertelendi! işte sebebi - Resim : 1

Bilmeyenler için belirtelim; SpaceX’in araçları uzaya götürmek için kullandığı Falcon 9 roketleri daha sonra yeniden kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Fırlatma işlemi gerçekleştirildikten sonra, Of Course I Still Love You isimli bir uzaktan erişim gemisi, geri dönen roketleri yeniden kullanılmak üzere getirir. Ancak SpaceX, güncel durumda yüksek rüzgar hızı ve yağışlı hava nedeni ile geminin zamanında belirlenen noktaya gidemeyeceği açıkladı. Yani olumsuz şartların etkilediği şey roket değil, gemi.

Uzun bir süredir insanlı görevler yürütmekte olan SpaceX, özellikle de başka gezegenlere yapılacak seyahatler için ciddi ödemeler gerçekleşiyor. Firma henüz buna hazır olmadığı için şimdilik sadece NASA astronotlarını taşıyabiliyor.

Yorumlar
kenan
kimin şirketi ki
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.