Bilim & Teknik

Türk öğrenciler atıklardan drone ürettiler!

3 boyutlu yazıcıyla örgü şişi ve eski bir navigasyon cihazının pilini kullanarak drone yaptılar.

Türk öğrenciler atıklardan drone ürettiler!

Türkiye'nin ilk uçak fabrikasını kuran, havacılık sektörüne tamamı yerli ilk uçaklarını kazandıran Nuri Demirağ'ın isminin verildiği ve beş lise öğrencisi tarafından üretilen drone Bahçeşehir Koleji 4 Eylül Kampüsü'nde törenle tanıtıldı.

Törende konuşan Sivas Valisi Davut Gül, öğrencilerin ürettiği robot ve drone çalışmalarını incelediklerini söyledi. Gül, projede öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin katkısının çok fazla olduğunu belirtti.

Öğrencilere başarılarının devamını dileyen vali, Sivas'ta ve Türkiye'de öğrenciler, teknolojiyle ve bilimle birinci sınıfta, ikinci sınıfta tanışıyor. Özelikle Fatih Projesi'yle beraber teknoloji her aşamada öğrencilerimizin hayatını girmiş oluyor. Şunu da memnuniyetle söyleyebiliriz ki çocuklarımız, büyüklerinden teknolojiye daha yatkın ve daha üretken. dedi.

Programda droneun tanıtım uçuşu da gerçekleştirildi. Programa Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ve diğer yetkililer de katıldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.