Bilim & Teknik

Uluslararası Uzay İstasyonu turizme açılıyor

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nu turizme açacağını duyurdu. İlk turistik uçuş 2020 yılında gerçekleştirilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu turizme açılıyor

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Uluslararası Uzay İstasyonu'nu 2020'den itibaren turizme açacağını açıkladı. Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) Direktör Vekili Robyn Gatens tarafından yapılan açıklamaya göre bu tarz uçuşlardan yılda en fazla iki kez yapılabilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu turizme açılıyor

Ticari uzay araçlarıyla yörüngeye çıkarılacak uzay turistleri UUİ'de 30 güne kadar kalabilecek. Yapılan bu çalışmaların UUİ'nin masraflarına katkıda bulunma amacıyla gerçekleştirildiği de açıklandı. Şimdilik bu tarz bir gezinin masrafları ile ilgili net bir bilgi olmasa da milyon dolar seviyesinde bir ücret talep edileceği de düşünülüyor.

Yapılacak turistik geziler ilk etapta NASA'ya hizmet veren SpaceX ve Boeing gibi firmalar tarafından planlanacak. Daha sonra bu gezilerin düzenlemesinin farklı firmalara da verilmesi planlanıyor.

İlk parçası 1998'de yörüngeye fırlatılan UUİ'de 2011'den beri aralıksız olarak insanlar yaşıyor. UUİ yeryüzünden 350 kilometre yukarda, saatte 28 bin kilometreden daha yüksek bir hızda dünyanın etrafında dönüyor. Dünyanın etrafındaki dönüşünü 90 dakikada tamamlayan UUİ'de günde 16'şar kere gündoğumu ve günbatımı izlemek mümkün.

Yorumlar
Mathias
Gitmek isterdim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.