Bilim & Teknik

Uzay şirketi Blue Origin, Dünya’dan Ay’a yol yapacak!

Amazon.com'un ve Blue Origin’in kurucusu olan Amerikan girişimci ve iş adamı Jeff Bezos, uzay şirketi Blue Origin'in hedeflerini Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada detaylı bir şekilde anlattı. Jeff Bezos konuşmasında “Dünya’dan Ay’a yol yapacağız” açıklamasında bulundu.

Uzay şirketi Blue Origin, Dünya’dan Ay’a yol yapacak!

Blue Origin'in hedeflerini Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada detaylı bir şekilde anlatan Jeff Bezos, konuşmasında “Dünya’dan Ay’a yol yapacağız” açıklamasında bulundu. Uzay turizmini de başlatacağını ifade eden Jeff Bezos'un konuşması ile ilgili detayları haberimizden hep birlikte takip edelim.

Uzay şirketi Blue Origin, Dünya’dan Ay’a yol yapacak!

Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos, Beyaz Saray’da yapılan kalabalık bir etkinlikte  medya mensupları, yöneticiler, devlet görevlileri ve bir grup ortaokul öğrencisinin önünde konuşma yaptı. Bezos 2024’e kadar Ay’a gitme hedeflerinden bahsetti. Blue Origin'in bu yıl içinde New Shepard roketleriyle uzaya insanlar göndereceğini ve Blue Moon adlı Ay aracını tanıttı. Bezos Blue Moon’un Ay’ın yüzeyindeki kaynakları toplamak için kullanılacağı açıklamasında bulundu.

Sahneye Neil Armstrong’un ünlü “Benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım” sözleriyle çıkan Bezos kendi bakış açısını basit bir soruyla açıkladı: “Dünyadaki kısıtlı kaynaklar göz önünde bulundurulduğunda, bir trilyon insan nerede yaşayacak?

Bu uzay ütopyasının önündeki tek engelin lojistik ve maliyetleri azaltacak altyapının yetersizliği olduğunu belirten Bezos “Bizim neslimizin görevi bu altyapıyı kurmak olacak. Uzaya giden bir yol inşa edeceğiz” sözleri ile konuşmasında devam etti.

Uzay şirketi Blue Origin, Dünya’dan Ay’a yol yapacak! - Resim : 1

Ay bir yakıt istasyonu görevi görebilecek

Bezos’un Ay aracını bu konuşmada tanıtmasının sebeplerinden biri de, NASA ve ABD hükûmetine göre bu yolun önce Ay’dan geçiyor olmasıydı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Mart ayında NASA’ya, elinden geleni yaparak Amerikan astronotları Ay’ın yörüngesindeki bir uzay istasyonuna yerleştirmesini ve 2024’e kadar Ay’ın Güney Kutbu’na bir Ay üssü kurulmasını söylemişti. Üssün özellikle Güney Kutbu’nda kurulmasının sebebi ise burada hiç güneş görmeyen buz kütlelerinin olması. NASA buradan elde edeceği oksijeni, uzay gemileri için yakıt olarak kullanmak istiyor. Hatta bazı girişimler şimdiden oksijeni yakıt olarak kullanabilecek uzay araçları geliştirmeye başladı. Böylece uzaya yapılacak diğer görevlerde Ay bir yakıt istasyonu görevi görebilecek

Bezos etkinlikte Blue Origin'in Ay aracının yanı sıra iki yeni uzay aracı daha geliştirdiğini belirtti. New Shepard, yörüngeye ulaşmayan kısa süreli uçuşlar için geliştirildi. Yörüngeye büyük uydular taşıma işini ise New Glenn adlı uzay aracı gerçekleştirecek. New Glenn 2021’de fırlatılacak ve 45 ton yükü Dünya’nın alçak yörüngesine taşıyabilecek. Her iki roket platformu da yeniden kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Uzay turizmi başlayacak

Blue Origin, geçtiğimiz hafta New Shepard’ın 11. görevini tamamlamıştı. Roket üzerinde 38 adet deneyle alçak yörüngeye fırlatıldıktan sonra yere iniş yaptı. New Shepard 100 kilometre yüksekliğe çıkabiliyor. Bu noktadan sonra kapsülü roketten ayrılıyor ve sahip olduğu ivmeyle birlikte yukarı gitmeye devam ediyor. Rokette bulunan deneyler (ya da gelecekte insanlar) birkaç dakika boyunca yer çekimsiz ortama maruz kalıyor. Daha sonra kapsül Dünya’ya inmeye başlıyor. Üç adet paraşüt kapsülün inişini yavaşlatıyor. New Shepard roketi ise bağımsız olarak, düşey bir taşıyıcı olan ve dengeyi sağlayan açılabilir payandalara inişini gerçekleştiriyor.

Bu fırlatma platformunu uzay turizmi için de kullanmak istiyen Bezos, biletlerin 200 bin ila 300 bin Dolar olacağı belirtiyor. Bezos konuşmasını “Ay’a geri dönmenin vakti geldi. Bu kez orada kalmak için gidiyoruz.” sözleri ile sonlandırdı.

Yorumlar
Antigravity74100
İnsanoğlu yanlış fizik kanunu saplantıları nedeni ile anti yerçekimi sistemini keşfetmekten çok uzak. Bu çağda bu kafa yapısına hayret ediyorum. İlkel roket teknolojileri ile yapılacak projeleri de takdir etmemek elde değil.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.