Virgin Orbit hayal kırıklığına dair ilk açıklama geldi

 Pazartesi günü Birleşik Krallık’ta, Cornwall semalarında daha başlamadan sona erene kadar, her şey harika gidiyordu.

Virgin Orbit hayal kırıklığına dair ilk açıklama geldi

Sir Richard Branson'ın büyüyen ticari imparatorluğunun uzay fırlatma bölümü olan Virgin Orbit, ülke ve ulus için önemli bir dönüm noktası belirlemenin ortasındaydı: Avrupa topraklarından ilk yörüngesel fırlatma olmak.

Taşıyıcı uçak, Cosmic Girl, Spaceport Cornwall'dan başarıyla havalandı, LauncherOne değiştirilmiş 747'den temiz bir şekilde ayrıldı ve ilk aşama roketini uygun şekilde ateşleyerek onu ve uydu yükünü uzaya fırlattı. Ancak roketin ikinci aşaması tarafından uygun yörüngelere ulaşamadan önce bir şeyler ters gitti. Perşembe günü, Virgin Orbit liderleri tam olarak ne olduğuna dair bir ön açıklama yaptı.

Virgin Orbit hayal kırıklığına dair ilk açıklama geldi

Şirket, Engadget'e e-posta yoluyla "Yaklaşık 180 km yükseklikte, ikinci aşamada bir anormallik yaşandı. Bu anormallik, üst etabın ilk yanmasını erken sona erdirdi. Bu olay, roket bileşenlerinin ve yükün, yörüngeye hiç ulaşmadan güvenlik koridoru içinde Dünya'ya geri düşmesiyle görevi sona erdirdi.” dedi.

Virgin Orbit ayrıca, Atlas ve Delta fırlatma sistemlerini geliştiren Jim Sponnick ve Virgin Orbit'in Baş Mühendisi Chad Foerster tarafından yönetilecek olan anomalinin temel nedenlerine yönelik "resmi" bir soruşturma başlattığını duyurdu. Yaşanan tersliğe rağmen şirket, lansmanı 2023'ün sonlarına doğru yeniden planlamak için Birleşik Krallık yetkilileriyle şimdiden temas halinde.