Bilim & Teknik

Yeni depresyon ilaçları geliyor

Asketamin içerikli yeni depresyon ilaçları FDA tarafından onaylandı. Bu gelişme aynı zamanda, büyük bir tartışmanın da fitilini ateşledi.

Yeni depresyon ilaçları ABD'de onaylandı

Spravato olarak adlandırılacak yeni ilaçlar, Amerika'daki patent kuruluşu olan FDA tarafından onaylandı. Diğer antidepresan ilaçlarından herhangi bir etki göremeyen hastalar için, asketamin içerikli yeni bir ilaç ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldı. Daha önceki depresyon ilaçları, kullanıcılara birkaç ay içerisinde etki ederken asketamin içerikli bu depresyon ilaçları saatler içerisinde etki gösterebilecek.

Yeni depresyon ilaçları ABD'de onaylandı

Bütün depresyon ilaçları, serotonini yükseltme odaklı çalışır. Asketamin ve glutomat olarak adlandırılan materyaller, beyinde depresyona neden olan bütün fonksiyon bozukluklarını gidermeye çalışır. Böylece hastalarda mutluluk seviyesi arttırılır ve buna bağlı semptomların giderilmesine gayret gösterilir. Ancak asketamin ile ilgili tartışmalar bitmiş değil. Her ne kadar bazı psikiyatri klinikleri bu materyallerin olduğu tedavileri destekleseler bile, araştırmalar devam ediyor.

Asketamin, bazı yan etkilere de sahip

Her ne kadar bu tarz depresyon ilaçları henüz Türkiyede kullanılmasa bile, Amerika'daki gelişimini izlemek son derece yararlı. Yurtdışındaki kliniklerde ortaya çıkan gelişimlere göre, Türkiye'de de benzer sonuçları alma ihtimalimiz yüksek. Yale Üniversitesi Depresyon Araştırma Birimi Direktörü Stat News, " asketamin materyali ilerleyen dönemlerde depresyon ilaçlarının ana maddesi olacak" dedi. 

Amerika'daki İlaç ve Gıda onaylama kuruluşu olan FDA, yeni depresyon ilaçlarını onaylayarak yakın zamanda büyük bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu. İlacı kötü amaçla kullanmak isteyenler olursa, bu büyük bir felakete yol açabilir. Bunun en önemli nedeni ise asketamin maddesinin aynı zamanda, intihara kadar götürebiliyor olması. Sizce de depresyon ilaçları ile ilgili gelişmeler olumlu mu, yoksa ürkütücü mü? Yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bize aktarabilirsiniz.

Yorumlar
Dursun
Çağın vebası depresyon için yapılan her çalışma ve ilaç çok çok değerlidir Geçmiş olsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.