Bilim & Teknik

Yeni Zelanda'nın yeni böceği: Frodo Baggins

J.R.R Tolkien’in eserinden uyarlanan ‘Yüzüklerin Efendisi’ filminin çekimlerine ev sahipliği yapan Yeni Zelanda’da yeni sınıflandırılan bir böcek türüne 'Frodo Baggins’ adı verildi.

Yeni Zelanda'nın yeni böceği: Frodo Baggins

Yüzüklerin Efendisi filminin de çekildiği bölgelerden biri olan Güney Adası’nda bulunan bir böcek türüne ‘Psylla frodobagginsi’ adı verildi. Böcek, aynı Frodo karakteri gibi diğer ‘akrabalarından’ daha küçük olduğu için bu ismin seçildiği belirtildi.  

Yeni Zelanda'nın yeni böceği: Frodo Baggins

Araştırmacılar, “Psylla frodobagginsi, küçük boyutu, açık rengi ve kanatlarına eşitçe dağılan noktalar sayesinde çok kolay tanımlanabiliyor” dedi.

Söz konusu böcek, ağaçbitlerini inceleyen Francesco Martoni ve Karen Armstrong tarafından bulundu. Araştırmalar sırasında ayrıca 87 yıllık bir gizem de çözüldü.

‘Psylla frodobagginsi’ türünün yıllarca ‘Psylla apicalis’ adı verilen türle karıştırıldığını ortaya çıkaran bilim insanları, sanıldığının aksine pek çok değil sadece bu iki tür ağaçbitinin var olduğunu saptadı.

Yüzüklerin Efendisi karakterleri bilim dünyasına ilk kez esin vermiyor. 2013 yılında keşfedilen yeni yaban arısı türlerine; küçük, kısa ve iri olmaları nedeniyle hobbitlerden esinlenerek Bilbo, Frodo, Merry, Pippin ve Sam adı verilmişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.