Bilim & Teknik

Yılın ilk ay tutulması Türkiye'den de izlenebilecek

Dünya'nın Ay ile Güneş arasına girmesiyle oluşan Ay tutulması 10 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşecek ve Türkiye'den de izlenebilecek.

Yılın ilk ay tutulması Türkiye'den de izlenebilecek

Tamamı ülkemizden gözlenebilecek olan yarı gölgeli Ay tutulması, 10 Ocak 2020 akşamı Türkiye Saati ile 20:07 - 00.12 saatleri arasında gerçekleşecek ve Ay'ın yaklaşık yüzde 80'lik bölümü Dünya'nın yarı gölge (Penumbra) konisinin içerisinde kalacak.

Yılın ilk ay tutulması Türkiye'den de izlenebilecek

Hava muhalefeti olmayan bölgelerde Türkiye'nin her yerinden izlenebilecek olan parçalı Ay tutulması, doğu yönünde, Türkiye saati ile 20:07:53'te yarı-gölge konisine girmesi ile başlayacak. Saat 22:10'da maksimum tutulma anı gerçekleşecek. Gece saatler 00:14'ü gösterdiğinde ise kısmi tutulma bitmiş olacak.

Türkiye'nin her yerinden izlenebilecek olan parçalı Ay tutulmasını görmek için herhangi bir ekipman kullanmaya gerek bulunmuyor. Ancak Ay, Dünya'nın yarı gölge konisinden geçeceği için bu hadise çok rahat gözlenemez ve genelde akademik düzeyde incelenir. Gözlemciler bu hadiseyi daha yakından takip etmek için dürbün veya teleskoplar kullanabilir.

Yorumlar
Necat
Huawei y9 prime 2019 güncelleme yok bir huawei almiyacam
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.