Yoğun kar yağışı geliyor, okullar uzun süre kapanabilir! İşte tarih!

Sonunda beklenen kar yağışı geliyor! Peki okullar kapanacak mı? Kış ayına girmemizle birlikte kar yağışı beklentisi de arttı. Peki önümüzdeki süreçte hangi bölgelerimizi kar yağışı bekliyor. İşte konunun detayları.

Yoğun kar yağışı geliyor, okullar uzun süre kapanabilir! İşte tarih!

2023'ün ilk karı için geri sayım başladı. Geçtiğimiz yıl da hemen hemen aynı dönemde önemli bir kar yağışı gerçekleşmişti.

Kış aylarına girmemize rağmen ılıman bir hava ile karşı karşıyayız. Ocak ayının ilk haftasını geride bırakmamıza rağmen, henüz kayda değer bir soğukla karşılaşmadık. İstanbul ve Marmara bölgesinin bir çok bölgesinde hava sıcaklıkları 10 derece civarlarında seyrediyor. Fakat bu durum böyle devam etmeyecek.

Kar ile ilgili detayları paylaşmadan önce, önümüzdeki hafta hava nasıl olacak ondan bahsedelim. Meteorolojiden paylaşılan bilgilere göre Türkiye’deki ılıman hava bir süre daha devam edecek. Yani ülkenin batısında kar yağışı bir süre daha görünmeyecek. İstanbul’da ise önümüzdeki hafta sağanak yağmurun hakim olacağı bir hava bekleniyor. Peki kar ne zaman gelecek?

Yoğun kar yağışı geliyor, okullar uzun süre kapanabilir! İşte tarih!

Uzmanlar Şubat ayına kadar İstanbul’da etkili bir kar yağışı olmayacağını söylüyorlar. Şubat ayının sonlarına doğru ise yoğun bir soğuk hava dalgasıyla birlikte İstanbul’da kar yağışı etkili olacak. Bu yağışın şiddetine göre kardan ötürü okulların da kapanması gündeme gelebilir.

Uzmanlar, geçtiğimiz sene ile kıyaslandığında İstanbul’a daha az kar düşmesini ön görüyorlar. Tabi ki bazı hava olaylarını önceden kestirmek çok mümkün olmayabilir. Bilindiği üzere Amerika’da bu yüzyılın en büyük kışı yaşanıyor. Avrupa’da ise hava o kadar sert değil.