Bilim & Teknik

Yok artık! Tuzlu sudan yakıt üretilecek!

Mars'ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek yeni bir teknoloji geliştirildi!

Yok artık! Tuzlu sudan yakıt üretilecek!

Kızıl Gezegen Mars için, şimdiden gezegeni kolonileştirmek için onlarca proje mevcut.  Şimdi de ABD'li bilim insanları Kızıl Gezegen Mars'ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek teknoloji geliştirdiklerini duyurdu

Yok artık! Tuzlu sudan yakıt üretilecek!

Özellikle de son dönemlerde insanlığın Mars’ta üs kurma arayışı zirve yapmış vaziyette. Mars ile ilgili çalışmalarda ise önde gelen ülkeler arasında ise ABD, Çin ve Rusya geliyor.

Gün geçmiyor ki Mars çalışmalarına dair yeni bir başarıya imza atılmasın. Şimdi de ABD'li bilim insanları Kızıl Gezegen Mars'ın tuzlu suyundan oksijen ve yakıt üretecek teknoloji geliştirdiklerini duyurdu. Araştırma ekibi, bu başarıyı oksijen ve hidrojeni tuzlu sudan daha basit ve ucuz bir şekilde doğrudan ayırabilecek bir elektroliz sistemi geliştirerek sağladı.

Yok artık! Tuzlu sudan yakıt üretilecek! - Resim : 1

Mars toprağı yüzündeki tuzlu olan su, malesef içme amaçlı kullanılamıyor. Elektrik kullanarak suyu oksijene çevirmek mümkün, böylece insanlar nefes alabilirler. Ayrıca yine elektrik kullanarak hidrojene ayırmak yakıt elde etmek için önemli.

Fakat bu yöntemin her ne kadar basit ve ucuz olduğu ifade edilse de, Mars gibi zorlu bir ortamda gerçekleştirilecek olmasından dolayı, oldukça maliyetli ve yüksek çaba gerektireceği muhtemel. Dolayısı ile bu yöntemin külfetli bir yöntem olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

NASA ve SpaceX önde olmak üzere, devlet destekli ya da özel birçok uzay şirketi, gelecekte önce Ay’a gidip, buradan ise Mars’a seyahat etmek ve kızıl gezegende bir yerleşim yeri kurmayı planlıyor. O nedenle Mars misyonları kapsamında kullanılabileceği belirtilen keşfin öneminin oldukça büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar
Uzaylı
Mars da biliyormusunuz esas hikaye içinde değerli madenler yaşam işi hikaye bunlar madenci sanırım gelecekte maden savaşları yaşanma olasılığı ilk ocak kimin olacak
Cevapla
Cuma
Bilindiği gibi Mars gezegeni,Güneşten çok uzakta olması sebebiyle Güneşin kısa dalga ışınlarını alamıyor.gezegen tamamıyla soğumuş olup yüzeyi kupkuru bir çölden ibarettir.yani anlıyağınız marstan su elde edilemez,yetersiz bir atmosferi olduğundan canlı yaşam formunda oluşturulamaz.ama başka bir yolu var. Güneş sistemindeki buz gezegeni Plüton Mars ile birleştirilebilirise ondan sonra Mars'a dair tüm insansı hayaller gerçekleştirilebilir.
Cevapla
💎G@kko💎
İnsanoğlu tüm herseyi tüketip doğanın dengesini bozi ve bizi kovid givi tehlikeler buli doğanın dengesi bozulmamalı
Cevapla
Scichi Donjuan
Dogru, doğanın dengesini çok boziidiler çok , sonuç ortada !!!
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.