Beklenen oldu! Netflix, hesap paylaşımı için ücret almaya başladı

Netflix, ABD'de hesap paylaşımı için ücret alma planlarını hızlı bir şekilde hayata geçirdi. Akış hizmeti, Amerikalı müşterilere, hesabı paylaşmak isteyen hane dışından izleyiciler için ayda 8 ABD doları ödemeleri gerektiğini bildiriyor.

Beklenen oldu! Netflix, hesap paylaşımı için ücret almaya başladı

Diğer ülkelerde olduğu gibi, Standart planla fazladan bir üye ve Premium katmanla iki üye ekleyebilirsiniz. Profilleri ücretli ekstra üye hesaplarına dönüştürebilirsiniz.

Netflix hesap paylaşımı, Latin Amerika'daki bir deneme programının ardından bu şubat ayında Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz ve İspanya'da kullanıma sunuldu. Akışı evinizin dışında izleyebilirsiniz ancak evin sınırlarını manuel olarak bir akıllı TV uygulaması aracılığıyla (aynı WiFi ağındaki cihazları arar) veya otomatik olarak (IP adreslerine, cihaz kimliklerine ve etkinliğe göre) belirlemeniz gerekiyor. Netflix, tam konumunuzu bilmediğini söylüyor ancak seyahat ediyorsanız veya başka bir şekilde farklı bir bağlantı kullanıyorsanız sizden bir cihazı doğrulamanızı isteyebilir.

Beklenen oldu! Netflix, hesap paylaşımı için ücret almaya başladı

Netflix, girişiminin arkasındaki mantık konusunda doğrudan konuştu. Medya devi, son mali sıkıntılarından bazılarını, ücretsiz hizmet almak için şifreleri ödünç alan kullanıcılara bağladı. Netflix hesaplarını paylaşmak, onları Amazon ve Disney gibi rakiplerin kollarına gönderme riskine rağmen teorik olarak bu insanlardan bazılarını ödeme yapan müşterilere dönüştürecek.

Bu yaklaşıma yönelik eleştiriler de var. Örneğin bu yurtta kalan ve aile hesabını kullanan üniversite öğrencileri için güçlük çıkarabilir. Ayda 8 ABD doları bir akış hizmeti için yüksek bir fiyat olmasa da, Netflix'i tamamen bırakabilecek bir çok kullanıcı da olacaktır. Ancak şirketin bu kararından döneceği şüpheli. Şirket şubat lansmanından elde edilen sonuçlardan "memnun" olduğunu belirterek, ücretli paylaşımın kalıcı olacağını öne sürdü.