Disney işin ucunu kaçırdı! Tepkiler gelebilir

Disney, maliyetleri azaltmak için şirket genelinde 7.000 işçiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Disney işin ucunu kaçırdı! Tepkiler gelebilir

CEO Bob Iger çarşamba günü yaptığı bir kazanç açıklamasında haberi duyurdu ve hamlenin "bugün karşı karşıya olduğumuz zorlukları ele almak için gerekli" olduğunu belirtti.

Ülkedeki diğer birçok şirket gibi, Disney de değişiklikleri "zorlu bir ekonomik ortamda" maliyetleri düşürme çabalarının bir parçası olarak yapıyor. Iger, "şirket genelinde 5,5 milyar dolarlık maliyet tasarrufu hedeflediğini" ve işten çıkarmaların "bunun başarılmasına yardımcı olacağını" söylüyor. İger, işten çıkarmaların hangi departmanları etkileyeceğini söylemedi.

Disney işin ucunu kaçırdı! Tepkiler gelebilir

İşten çıkarmalarla ilgili söylentiler, geçen Kasım ayında Iger'in giden Disney CEO'su Bob Chapek'in yerine geçmesinden kısa bir süre sonra çıkmaya başlamıştı. Iger ilk olarak 2020'de görevinden ayrıldı ve şirkete yeniden gelişi şimdiden büyük organizasyonel değişikliklere yol açtı bile. Iger ayrıca şirkette üç ana bölüm kuruyor: Disney eğlencesi, ESPN ve Disney Parks deneyim ve ürünleri.

Iger, abone artışındaki yavaşlamaya rağmen gözünü hala akışa dikmiş durumda. Disney Plus, ABD ve Kanada'da bu ay gelen 200.000 aboneyle toplam 46,6 milyon aboneye ulaşırken, uluslararası sunumunda 1,2 milyon yeni üye kazandı. Hulu ve ESPN Plus da her biri sırasıyla 800.000 ve 600.000 yeni kullanıcı ile benzer şekilde yavaş bir büyüme gösterdi.

            Akış hizmetlerini içeren Disney'in doğrudan tüketiciye yönelik bölümü, %13 artışla 5,3 milyar dolar gelire ulaştı. Ancak yine de, şirketin Disney Plus ve Hulu'daki yüksek maliyetlere bağladığı yaklaşık 1,1 milyar dolarlık bir işletme zararı bulunuyor. Şirketin akış işi geçen çeyrekte yaklaşık 1,5 milyar dolar kaybetti.