Dijital Video Platformu

FTX skandalı için belgesel tadında bir dizi geliyor

Russo kardeşler, bir zamanların popüler kripto borsalarından biri olan FTX'in nasıl bu kadar hızlı ve skandal bir sonla karşılaştığının hikayesini Amazon için bir diziye dönüştürmeye hazırlanıyor.

FTX skandalı için belgesel tadında bir dizi geliyor

Variety’ye göre Amazon, sekiz bölümlük bir mini dizi uyarlamasını onayladı ve önümüzdeki bahar çekimlere başlamayı planlıyor. Daha önce Russo kardeşlerle Prime Video dizisi Citadel'de çalışmış olan David Weil, pilot bölümü yazacak ve dizinin yapımcılığını üstlenecek. Bu arada, dört Marvel Sinematik Evren filmini yönetmeleriyle tanınan Anthony ve Joe Russo'nun, dizinin yönetici yapımcıları olmanın yanı sıra yönetmenliğini de yapacakları konuşuluyor.

FTX, birbiri ardına gelişen olayların kısa sürede çökmesine sebep olmasının ardından geçen hafta iflas başvurusunda bulundu. Borsanın FTT jetonları, rakip borsa Binance'in "son ifşaatlar" nedeniyle kalan FTT'lerini satacağını açıklamasının ardından bu ayın başlarında değer kaybetti. Binance, tüm FTT'lerini satma kararını açıklamadan birkaç gün önce CoinDesk, o zamanki FTX CEO'su Sam Bankman-Fried tarafından kurulan ticaret şirketi Alameda Research'ün çoğunlukla FTT tokenleri tarafından desteklendiğini söylemişti. Bu açıklama FTX ile Alameda arasındaki bağların çok sıkı olduğuna dair bir kanıt olarak ele alındı. Alameda’nın mali sorunlar yaşadığı ve borçlarını ödemek için FTX müşterilerinin mevduatlarını kullandığı iddia edildi.

FTX skandalı için belgesel tadında bir dizi geliyor

Daha küçük yatırımcılar ve sıradan müşteriler de bir sıkıntı olduğunu duyunca paralarını çekerek piyasadan çıkmak istediler, bu da likidite sorununa neden oldu. Binance başlangıçta FTX'i satın alarak kurtarmayı kabul etti, ancak sonra anlaşmadan çekildi. Bu gelişme sonrasında FTX iflas başvurusunda bulundu ve Bankman-Fried CEO'luktan istifa etti. Bu açıdan hikayede, Russo kardeşlerin gösterilerine dahil edebilecekleri milyarlarca dolarlık kayıp ve çalınan fonun nereye gittiğinin gizemi gibi pek çok ilginç nokta bulunuyor.

Russo'ların hangi kaynakları kullanmayı planladıkları hala belirsiz, ancak Variety, gösterinin FTX skandalını araştıran gazetecilerin "içeriden haberciliğe" dayanabileceğini söylüyor. Ayrıca, dizideki önemli roller için pek çok Marvel oyuncusuyla görüşmelerde bulundukları bildiriliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.