Netflix için büyük darbe! Bunu kimse beklemiyordu

Birleşik Krallık hükümetinin “White Paper” (Beyaz Sayfa) politikası düzenlemeleri ile, Apple TV+, Netflix, Disney+ ve Amazon Prime gibi yayın hizmetleri, ilk kez, düzenlenmek isteniyor.

Netflix için büyük darbe! Bunu kimse beklemiyordu

Deadline’nın haberine göre, “Birleşik Krallık’ta yayınlanan televizyonun içeriklerini denetleyen ve düzenleyen Ofcom, yeni düzenleme ile Birleşik Krallık Yayın Koduna tabi olmayan çevrimiçi yayın hizmetlerine ilişkin olarak düzenlenecek yeni yönergeleri uygulamaktan sorumlu olacak.”

“Değişiklikler, izleyicilerinin zararlı veya rahatsız edici materyallerden korunmasını ve adalet, doğruluk ve gizlilik ilkelerinin tümünün uygulanmasını sağlamak için isteğe bağlı satın alınan çevrimiçi video hizmetleri kapsayacak.

White Paper belirlenecek kuralların ihlal edilmesi halinde hatalı hizmet vericilere 250.000 £ veya kuruluş gelirinin %5'ine kadar verilebilecek olası bir para cezasının ana hatlarını da belirleyecek.”

Belirlenecek kurallar yalnızca daha büyük akış uygulamaları için geçerli olacak.

Netflix için büyük darbe! Bunu kimse beklemiyordu

White Paper’ın tanıtım belgesinde yer alan açıklamaya göre:     

"Bu değişiklikler, Birleşik Krallık izleyicilerinin zararlı materyallerden daha iyi korunacakları ve endişe duydukları bir şey gördüklerinde Ofcom'a daha kolay şikayet edebilecekleri anlamına gelecek. Serbest konuşma ve orantılılık konularına saygı duyan, Birleşik Krallık'taki daha küçük, daha düşük riskli isteğe bağlı hizmetler mevcut kurallar çerçevesinde devam edecek”

Belge ayrıca Google, Amazon ve Apple gibi küresel oyuncularla ilgili sorunu da vurguluyor:

“Bu yeni küresel oyuncular -Google'lar, Amazon’lar ve Apple’lar- kolaylık ve entegrasyon sağladıkları için başarılılar. Ancak bu oyuncuların artan gücü ve sahip oldukları veriler, ilerlemeye devam ederken kaçınılmaz olarak bir noktada erişim, taşıma ve tanınma haklarının nasıl müzakere edileceğini de etkileyecektir. Dağıtım platformlarının menzilindeki ve sahipliğindeki artış, tüketici seçimi ve inovasyon konusunda potansiyel faydalar sağlarken, Birleşik Krallık'ta tanıdığımız ve sevdiğimiz yayıncıların basitçe dışlanma riski doğuyor.”